Stanjura (ODS): Sobotkova vláda propásla šanci zlepšit hospodaření státu

06.01.2016 7:33

Ministr financí Andrej Babiš dnes s velkou slávou oznámil výsledky hospodaření státního rozpočtu za rok 2015. Schodek státního rozpočtu dosáhl 63 mld. Česká ekonomika přitom roste tempem větším než 4 %.

Stanjura (ODS): Sobotkova vláda propásla šanci zlepšit hospodaření státu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zbyněk Stanjura

Tento ohlášený výsledek odpovídá výsledkům České republiky z dob ministra financí Bohuslava Sobotky, kdy stát rovněž vykazoval vysoké schodky při rostoucím HDP.

Je až úsměvné, že vláda chválí sama sebe za hospodářský růst a zapomíná na ty hlavní, naše podnikatele, zaměstnavatele a živnostníky, díky jejichž efektivní činnosti se zvýšily příjmy státu o desítky miliard. Rekordní výdaje státu ve výši 1 300 mld. přitom ukazují, že utrácet stát umí.

Už při projednávání státního rozpočtu na rok 2015 jsem opakovaně kritizoval nízký odhad příjmů rozpočtu. Ministr Babiš to tehdy odmítal jako účelovou kritiku opozice. A jaký je výsledek? Příjmy jsou vyšší o 116 mld., chyba větší než 10 procent. Oblíbená metoda, kdy se nejprve podhodnotí očekávané příjmy, aby celkový výsledek byl lepší než plán, opět slavila úspěch.

Kdy bude vyrovnaný či přebytkový rozpočet?

Je zcela jasné, že v ekonomicky lepších dobách si správný hospodář vytváří rezervy pro horší časy. Kdy jindy, než při vysokém růstu ekonomiky, má stát hospodařit s přebytkem, případně splácet dluhy? Tento základní princip obvykle levicové vlády ignorují, vláda Bohuslava Sobotky a Andreje Babiše není výjimkou. Spoléhají na své oblíbené výroky: „zdroje jsou“ a „státy své dluhy platit nemusí“.

Zbyněk Stanjura
předseda poslaneckého klubu ODS

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prezident Zeman: Dostali jste se na sedm procent především proto, že ve vašem čele nestála osobnost

14:50 Prezident Zeman: Dostali jste se na sedm procent především proto, že ve vašem čele nestála osobnost

Projev prezidenta republiky při 40. sjezdu ČSSD.