Stanovisko odborného mluvčího ČSSD pro zemědělství senátora Jana Hajdy

23.02.2015 13:56

Projednávání novely vinařského zákona je provázeno vzrušenými emocemi, zvláště ta část, která se týká prodeje sudových vín.

Stanovisko odborného mluvčího ČSSD pro zemědělství senátora Jana Hajdy
Foto: archiv senátora
Popisek: senátor Jan Hajda (ČSSD)

Z různých stran se objevují dezinformace, prezentované jako finální verze Ministerstva zemědělství ČR, ačkoli je celá záležitost ještě ve stádiu projednávání.
Podle analýzy trhu zpracované renomovanou agenturou Ernst & Young se v roce 2014 prodalo 100 mil. litrů vína bez evidence. Tato vína velmi často nevalné kvality devastují trh a práci poctivých vinařů, které hájí ČSSD. (Byla to ČSSD, která se zasadila o výsadbu 7 tisíc ha vinic na Jižní Moravě.)

Navíc se tato nekvalitní a nezdaněná vína prodávají rovněž v zařízeních jako garáže, květinářství apod., tj. v prostorách, které nevyhovují potravinářským předpisům a díky jinému předmětu podnikatelské činnosti, tak unikají pozornosti kontrolním orgánům Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

Pokud se týká prodeje sudových (moravských) vín, ČSSD připravila vlastní návrh prodeje sudových vín, která budou pod kontrolou a řádně evidována. Při jednání na Ministerstvu zemědělství ČR byl tento návrh, tak jak jsem ho přednesl akceptován. Nejsme pro omezování prodeje domácích sudových vín, což by výrazně poškodilo většinu vinařů, ale i zahraničních pokud jsou prodávána a evidována dle norem a řádně zdaňovaná.  Jsme si vědomi významu vinoték při prodeji a propagaci vín.

Současný „křik“ je zástěrkou v boji proti pořádku na trhu určité skupiny vinařů a platí zde, že potrefená husa křičí nejvíce.

Za nehorázné vyjádření považuji také stanovisko ODS, která doporučuje využívat současných kontrolních orgánů a předpisů. Zvláště, když za vlády pana Topolánka, Nečase, Kalouska, Bendla došlo propouštěním celníků a pracovníků České zemědělské potravinářské inspekce de facto k eliminaci této činnosti a vytváření podmínek pro šedou ekonomiku (daňové úniky, DPH, daně z  příjmů dosahují až 5 mld. Kč).

ČSSD, proto naopak doporučuje posílení kontrolních orgánů a přijetí opatření k maximálnímu omezení šedé ekonomiky.

To, co je v současném období možné na trhu s vínem v ČR je v okolních státech nepřípustné. Proto bude ČSSD v rámci koalice podporovat:

- Posílení orgánů Státní zemědělské a potravinářské inspekce;
- Posílení činnosti Celní zprávy;
- Zvýšení kontroly kompetentních orgánů se zaměřením na bezpečnost a hygienu potravin;
- Chce kvalifikovat falšování potravin (i vína) jako trestný čin;
- Chce dále, aby dovoz vína byl průhledný a cesta od dovozce po spotřebitele musí být jasně dokumentována.

Rovněž naši koaliční partneři budou podporovat vše, co přispěje k čistotě trhu a ochrání práci poctivých vinařů. Tímto chceme vytvořit podmínky pro vyčerpání kvóty na výsadbu a nutnou obnovu cca 50 % vinic.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jan Hajda - profil

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministryně Maláčová: Tvrdit, že rozhazuji, je drzá lež

20:32 Ministryně Maláčová: Tvrdit, že rozhazuji, je drzá lež

Komentář na facebookovém profilu k uplynulému týdnu