Úřad ombudsmanky totiž navrhl odebrat registraci a tedy uzavřít zařízení, kde žije 260 klientů se sníženou soběstačností z důvodu stařecké či alkoholové demence, Alzheimerovy nemoci či schizofrenie. Na tiskové konferenci 25.2. dal veřejný ochránce práv novinářům k dispozici alarmující informace.
Tvrdá a nekompromisní vyjádření ombudsmanky Šabatové se následně objevila v novinách, na webech i v televizním vysílání.
Ve čtvrtek 5.3. jsem navštívila spolu s úředníky Krajského úřadu Plzeňského kraje zařízení Letiny, abych se na vlastní oči přesvědčila o fungování tamních zdravotních a sociálních služeb. Prošla jsem všechny tři budovy, mohla jsem nahlédnout, kam jsem chtěla, ochotně se mi věnoval pan Martin Matoušek. S řadou klientů jsem hovořila, u nikoho jsem nezaznamenala, že by snad trpěl nějakým nedostatkem. Viděla jsem desítky lidí, všichni byli patřičně oblečení a čistí. Někteří trávili čas na pokojích, ale většina se pohybovala po chodbách a v jídelně, kde popíjeli čaj. Duševně nemocní lidé mají svůj svět, někteří netouží komunikovat s druhými, jiní mě ochotně provázeli při prohlídce. Všechny tři budovy jsou uvnitř kompletně zrekonstruované, klienti bydlí v moderních pokojích, z nichž některé mají dokonce své sociální zařízení. Všude bylo uklizeno, pořádek byl i na pokojích.
Je potřeba si uvědomit, že práce s duševně nemocnými lidmi je velmi náročná. Je to jako s malými dětmi, nikdy nevíme, co provedou. Proto si velmi vážím těch, kteří v Letinech pracují, je to zhruba stovka zaměstnanců.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Milena Stárková - profil