Stárková (ČSSD): Sociální a zdravotní centrum Letiny má perspektivu

09.03.2015 4:32 | Zprávy

Mediálně sledovaný případ nestátního Sociálního a zdravotního centra Letiny, s.r.o., zaměstnal v posledních dnech úředníky sociálního a zdravotního odboru Plzeňského kraje.

Stárková (ČSSD): Sociální a zdravotní centrum Letiny má perspektivu
Foto: CSSD.cz
Popisek: Logo ČSSD

Úřad ombudsmanky totiž navrhl odebrat registraci a tedy uzavřít zařízení, kde žije 260 klientů se sníženou soběstačností z důvodu stařecké či alkoholové demence, Alzheimerovy nemoci či schizofrenie. Na tiskové konferenci 25.2. dal veřejný ochránce práv novinářům k dispozici alarmující informace.

Tvrdá a nekompromisní vyjádření ombudsmanky Šabatové se následně objevila v novinách, na webech i v televizním vysílání.

Ve čtvrtek 5.3. jsem navštívila spolu s úředníky Krajského úřadu Plzeňského kraje zařízení Letiny, abych se na vlastní oči přesvědčila o fungování tamních zdravotních a sociálních služeb. Prošla jsem  všechny tři budovy, mohla jsem nahlédnout, kam jsem chtěla, ochotně se mi věnoval pan Martin Matoušek. S řadou klientů jsem hovořila, u nikoho jsem nezaznamenala, že by snad trpěl nějakým nedostatkem. Viděla jsem desítky lidí, všichni byli patřičně oblečení a čistí.  Někteří trávili čas na pokojích, ale většina se pohybovala po chodbách a v jídelně,  kde popíjeli čaj. Duševně nemocní lidé mají svůj svět, někteří netouží komunikovat s druhými, jiní mě ochotně provázeli při prohlídce. Všechny tři budovy jsou uvnitř kompletně zrekonstruované, klienti bydlí v moderních pokojích, z nichž některé mají dokonce své sociální zařízení. Všude bylo uklizeno, pořádek byl i na pokojích.

Je potřeba si uvědomit, že práce s duševně nemocnými lidmi je velmi náročná. Je to jako s malými dětmi, nikdy nevíme, co provedou. Proto si velmi vážím těch, kteří v Letinech pracují, je to zhruba stovka zaměstnanců.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Černochová (ODS): Munice pro Ukrajinu nebyl módní doplněk

11:05 Černochová (ODS): Munice pro Ukrajinu nebyl módní doplněk

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k symbolice oblečení vládních představitelů.