Starostové pro Jižní Moravu: Iniciovali jsme výsadbu stromů v kraji

03.02.2018 15:24

Klub zastupitelů JMK Starostové pro Jižní Moravu inicioval podporu Jihomoravského kraje na výsadbu ovocných stromů. Celkem se zapojilo 21 obcí a měst na jižní Moravě s počtem bezmála 1 tisíce stromků a částkou téměř jednoho milionu korun.

Starostové pro Jižní Moravu: Iniciovali jsme výsadbu stromů v kraji
Foto: STAN
Popisek: STAN

V první etapě byly se záměrem vytipovány a osloveny především regiony s ovocnářskou tradicí, kde dochází k vymírání starých ovocných stromů v krajině. Jedná se o regiony Boskovicka, Blanenska a Tišnovska. Poté se kraj obrátil také na obce napříč regionem, které mají dlouholetou zkušenost s výsadbou a pěstováním ovocných stromů. Jedná se o pilotní projekt Jihomoravského kraje. Jeho záměrem je podpořit výsadbu ovocných stromů, zejména jabloní, švestek, třešní, hrušní a ořešáků, na pozemcích obcí.

„Výsadba dřevin do krajiny díky aktivitě obcí je nejschůdnějším řešením toho, co můžeme pro naši moravskou vysychající přírodu v současnosti udělat. Z dlouhodobého hlediska je zeleň účinnější k zadržení vody v krajině než vodní plochy. K vybudování vodních ploch většinou obce nedisponují pozemky ve svém vlastnictví, nehledě na skutečnost, že jejich vybudování je také finančně, časově a administrativně velmi náročné. Pokud se prokáže, že zájem o péči o krajinu v okolí obcí prostřednictvím výsadby dřevin bude u obcí trvalý, rozšíříme projekt na území celého kraje,“ vysvětlil předseda Výboru pro regionální rozvoj JMK a iniciátor projektu Radomír Pavlíček (STAN).

Předpokládaná výše finanční podpory na jeden vysazovaný ovocný strom činí 1 100 korun a zahrnuje mimo pořízení sazenic ovocných stromů také zakoupení potřebného úvazného materiálu, dopravu, odborné poradenství a následnou péči o vysázené stromy.

Pro letošní rok se počítá s pokračováním tohoto projektu, jedná se o navázání spolupráce s odbornými garanty v rámci metodiky a vytipování oblastí a odrůd (např. MENDELU) a snahou je také podpořit zájem široké veřejností rozvíjet povědomí o toto dědictví. 

reklama

autor: PV

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Sankce

Je pravda, že Rusko válčí i přes sankce, ale jakou jinou páku na něj použít? Nebo byste nedělal nic a jen přihlížel ruské agresi?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hejtman Kuba: Tohle chování považuji za nefér

12:06 Hejtman Kuba: Tohle chování považuji za nefér

V médiích se objevila zpráva, že společnost Smartwings nebude již létat z regionálních letišť. Považ…