Štefek (KSČM): Památník Jiřího z Poděbrad se dočká po 50 letech rekonstrukce

18.03.2014 7:38

V letošním roce probíhají oslavy 550. výročí mírové mise krále Jiřího z Poděbrad.

Štefek (KSČM): Památník Jiřího z Poděbrad se dočká po 50 letech rekonstrukce
Foto: kscm.cz
Popisek: Logo KSČM

Středočeský kraj je zapojen do souvisejících aktivit nejen v Organizačním výboru oslav, ale i prostřednictvím své příspěvkové organizace – Polabského muzea, které provozuje na zámku v Poděbradech expozici věnovanou právě tomuto panovníkovi. V bývalé kapli, tzv. rodné síni a sklepním prostoru nechybí návrh Mírové unie evropských panovníků z roku 1464 a mírová smlouva krále Jiřího s francouzským králem Ludvíkem XI. ani jezdecká socha krále Jiřího.

Současná expozice pochází z roku 1964, pod záštitou UNESCO byla tehdy otevřena taktéž při příležitosti výročí mírové mise. Připomenout celoevropský význam Jiřího z Poděbrad a zatraktivnit a zmodernizovat zastaralou expozici se rozhodl Středočeský kraj již při schvalování Plánu investic na rok 2014. Nyní již probíhají ve spolupráci s Univerzitou Karlovou a městem Poděbrady realizační práce.
 
Univerzita Karlova, která má zámek ve své správě, kompletně rekonstruuje elektrorozvody v prostoru památníku. Polabské muzeum připravuje nový výstavní mobiliář, který zahrnuje i pultové, ostrovní a přístěnné vitríny včetně dřevěného ochozu kolem jezdecké sochy krále, nový uzavřený prostor pokladny a prodejny suvenýrů a moderní audiovizuální expozici.
 
V expozici budou prezentovány dějinné události související s králem Jiřím z Poděbrad, jeho mírovými snahami a životem ve středověku na Poděbradsku.
 
Součástí rekonstrukce bude i obnova fragmentů unikátních gotických výmaleb z poloviny 15. století, které byly objeveny při rekonstrukci bývalé hradní kaple v letech 1923 – 1928 a kterým dosud nebyla věnována náležitá pozornost.

Ing. Zdeněk Štefek

  • KSČM
  • stínový ministr kultury KSČM, objednatel/zhotovitel KSČM

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Zdeněk Štefek - profil

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hlubuček (STAN): Rada schválila pilotní projekt instalace fotovoltaiky na městské bytové domy

19:58 Hlubuček (STAN): Rada schválila pilotní projekt instalace fotovoltaiky na městské bytové domy

Rada hlavního města Prahy dnes schválila záměr veřejné zakázky s názvem „Instalace fotovoltaických s…