Štefek (KSČM): Trampoty muzeí s občanským zákoníkem pokračují

06.05.2015 12:22 | Zprávy
autor: PV

Před rokem řada kulturních institucí s úžasem zjistila, že s novou legislativou by měla platit daň z darovaných předmětů.

Štefek (KSČM):  Trampoty muzeí s občanským zákoníkem pokračují
Foto: KSČM
Popisek: Zdeněk Štefek, KSČM

Před rokem řada kulturních institucí s úžasem zjistila, že s novou legislativou by měla platit daň z darovaných předmětů. A protože u muzeí a galerií je akviziční činnost významnou složkou doplňování sbírek a daň by se platila z hodnoty darovaného předmětu, na základě znaleckého posudku, jehož cena by často byla větší než samotný předmět, bylo nutné problém způsobený novým občanským zákoníkem a zákonem o dani z příjmu řešit. Během roku se s přispěním řady subjektů včetně Středočeského kraje podařilo zahrnout nápravu do novely zákona o dani z příjmu, takže od 1. ledna 2015 mohou muzea, galerie a další organizace zase v akviziční oblasti fungovat.

Nicméně dětské nemoci občanského zákoníku a souvisejících norem pokračují. Do zmiňovaného novelizovaného zákona o dani z příjmu se dostalo, že je nutné zdanit majetkový prospěch z výpůjčky přesahující 100.000,- Kč od jednoho půjčitele za rok. To může být u muzeí a galerií ale trochu problém. Musela by prokázat, že majetkový prospěch od jednoho subjektu za jeden rok byl do limitu či naopak nikoliv a pak prospěch zdanit. Musela by tedy na základě písemné informace od poskytovatele o hodnotě výpůjčky vést evidenci majetkového prospěchu dle jednotlivých subjektů a částek, aby mohla na konci roku vyčíslit výsledek pro potřeby daně z příjmů. Nebo zdůvodnit, zda lze třeba výši potenciálního pronájmu stanovit na symbolickou 1,- Kč, aby to nebylo považováno za vyhýbání se daňové povinnosti. Dle původního návrhu byly v novele vyjmenovány subjekty, na které se toto ustanovení nemělo vztahovat, do konečné podoby zákona se to však bohužel nedostalo. Bohužel…

Problémová oblast, přímo související s občanským zákoníkem

Další problémová oblast, tentokráte přímo související s občanským zákoníkem, se týká řádného a mimořádného vydržení práva k věci. Pokud držitel „v dobré víře“ nabyl třeba na burze nějaký kradený předmět, nabyde vlastnického práva u movité věci za 3 roky. Pro vydržení vlastnického práva u věcí nemovitých je stanovena lhůta nepřerušené držby na deset let.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Rusko

Váš straník Štefec tvrdí, že díky válce na Ukrajině vypilovává Rusko svou válečnou politiku (on jí teda nazývá obranou), a že Evropa jen rozdmýchává válku a může se stát, že na to doplatíme válkou. Ale kde jako strana, protože to, co tvrdí on, tvrdíte všichni berete jistotu, že když teď Rusko vyhraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mašek (ANO): Kolář nikde nebyl, nikam nejezdí, jen prezidentovi vyřizuje SMS komunikaci

13:12 Mašek (ANO): Kolář nikde nebyl, nikam nejezdí, jen prezidentovi vyřizuje SMS komunikaci

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k Petru Kolářovi na Pražském hradě.