Štěpánek (STAN): Zrušení vojenského újezdu Brdy je pro obce danajský dar

28.03.2016 17:52 | Zprávy

Zrušením vojenského újezdu Brdy připadlo toto území téměř po sto letech zpět obcím. Tím se zvětšila katastrální území středočeským obcím.

Štěpánek (STAN): Zrušení vojenského újezdu Brdy je pro obce danajský dar
Foto: starostove-nezavisli.cz
Popisek: Petr Štěpánek (STAN), starosta Petrovic

Obecnice, Věšín, Vranovice, Nepomuk, Láz, Drahlín, Sádek, Bratkovice, Jince, Ohrazenice, Křešín, Felbabka, Podluhy, Chaloupky, Malá Víska, Zaječov a dalším obcím v Plzeňském kraji. Dalo by se říci, že na tom jistě vydělali. Vždyť jen na dani z nemovitostí si zvětšením území polepší. Chyba lávky. Se zvětšením území přibyly jen starosti. Na dani z pozemků nedostanou nic, protože pozemky jsou ve vlastnictví Vojenských lesů, tedy státní a stát daně neplatí. Co ale obce ve „svém“ novém území podle zákona musí, tak to je zajistit požární ochranu, vytvořit územní plán a pasport místních komunikací, chytat toulavé psy, uklízet. Běžné starosti, které má přeci každý.

Jenže. Na silnicích v bývalém vojenském újezdu jsou zamčené závory, od kterých hasiči nemají klíče. Nemohou si o ně v případě nouze ani nikam zavolat, protože je v Brdech málokde GSM signál. Hasiči dokonce nemají ani potřebnou techniku na hašení lesních požárů a vyhledávání ztracených osob ve členitém a nepřehledném terénu. Potřebují cisternové automobily a dopravní automobily s pohonem všech kol. Kde na to vzít. Obecní rozpočty to nemohou zdaleka pokrýt. Značným problémem „obdarovaných“ obcí je tvorba územních plánů, podle kterých se má celé území koncepčně rozvíjet. Čeká se totiž, jaká omezení do tohoto strategického dokumentu nastaví Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK). O zrušení vojenského újezdu Brdy se mluví již mnoho let. Přesto AOPK zmíněný dokument připravuje a „možná“ bude k dispozici v roce 2017. Trestuhodná nedbalost. Všechny dotčené obce přece nemohou čekat a zastavit regionální rozvoj. Úsměvná je i povinnost obce vytvořit pasport místních komunikací, který mimo jiné zahrnuje i návrh dopravního značení. Na tyto silnice je ale ze všech směrů zákaz vjezdu a nejsou v majetku obcí. A ještě k tomu uklízení. Každá obec se snaží udržovat své území čisté, vzhledné, příjemné. Správa CHKO Brdy si ale nepřeje, aby byly na území Brd instalovány odpadkové koše, odkud by se soustředěný odpad efektivněji uklízel. Obce „obdarované“ novým územím nemají ani dostatečnou techniku a personální kapacitu na provádění úklidu tak rozsáhlého území. Sečteno a podtrženo. Co vlastně ty obce získaly.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Jak byste tedy vše řešili vy?

Mě taky štve, že prošetření Blažkovy kauzy budeme platit my, ale na druhou stranu, jak byste to řešili vy jako ANO? Protože zas neřešit to je podle mě taky špatně, takže je to vlastně takový začarovaný kruh. Kdyby vše zaplatil sám Blažek by bylo nejlepší, ale podle mě naprosto nereálné. Co ale třeba...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lachnit (ANO): Jak by asi kacíř Masaryk slavil státní svátky?

9:06 Lachnit (ANO): Jak by asi kacíř Masaryk slavil státní svátky?

Pražané, stejně jako lidé z celé republiky, si už tradičně užili víkend. Státní svátky oslavili prac…