Velice nedůvěryhodně působí zejména fakt, že odhady černého trhu s vínem vycházejí ze studie, kterou Svaz vinařů ČR odmítá předat dokonce i zákonodárcům. A právě výsledky této studie vytvořily tlak na to, aby se problém falšování řešil pouze v souvislosti se sudovým vínem. Je přitom dobře známo, že drtivá většina všech případů falšování padá na hlavu několika málo stále stejných firem.
“Tahle novela poškodí menší vinaře, kteří na vinicích hospodaří často v souladu s přírodou a přispívají ke kultivaci krajiny. V pozadí je jasně patrný tlak na to, aby se zasáhlo proti stále populárnější “sudovce” a zvedl se prodej levných vín v supermarketech. Omezení prodeje sudového vína, jež má pomoci v boji proti falšování vína, totiž povede k zániku řady vinoték, kde menší vinaři prodávají svá vína,” vysvětluje Matouš Vencálek, člen předsednictva SZ a spolupředseda krajské organizace Strany zelených v Jihomoravském kraji.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV