1) Řecko bylo vždycky levicové
Syriza údajně vznikla jako reakce na asociální pravicové neoliberální reformy. Fakta:
-
Mezi roky 1981 a 2004 s kratší přestávkou vládla v Řecku strana s všeříkajícím názvem Panhelénské socialistické hnutí. Celkem šlo tedy o zhruba 20 let vlády socialistů.
-
Kostas Karamanlis, premiér mezi roky 2004 a 2009 by snad jako jediný mohl být označen za "pravicového neoliberála", ať už je to cokoliv. Karamanlis byl také viceprezidentem evropských lidovců, takže nic výrazně napravo. Nicméně je pravdou, že tato vláda zprivatizovala státní majetek za zhruba 170 miliard korun a snížila některé daně. Jiné daně naopak zvyšovala (pro nízkopříjmové skupiny až o 17 procentních bodů) a zaváděla nové úřady (kolem 700 nových úřadů). Zadlužovala sé měně než socialisté, ale stále se zadlužovala.
-
Mezi roky 2009 a 2011 opět vládlo Panhelénské socialistické hnutí.
- Premiér mezi roky 2011 a 2012 Lucas Papademos byl dříve viceguvernérem Evropské centrální banky a poradcem šéfa Socialistické internacionály George Papandreou, který byl premiérem před ním.
Ať tak nebo tak, Syriza vznikla v roce 2004 jako reakce na neoliberální reformy ještě před volbami, ve kterých vyhrála Nová demokracie Kostase Karamanlise! Reakce na neoliberální reformy Panhelénského socialistického hnutí!
2) Nová helénská socialistická republika
Co asi může vzniknout z radikální reakce zleva na socialismus?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Svobodni.cz