Sukop (ANO): Kraj vloni hospodařil s přebytkem

26. 5. 2020 9:49

Závěrečný účet Zlínského kraje za rok 2019 projednali krajští radní a doporučili krajskému zastupitelstvu jeho schválení. Vyplývá z něj, že v loňském roce dosáhnul Zlínský kraj přebytku hospodaření.

Sukop (ANO): Kraj vloni hospodařil s přebytkem
Foto: kr-zlinsky.cz
Popisek: Jiří Sukop
reklama

„Dosáhli jsme toho zejména vyšším plněním příjmů, přesunem některých investičních a projektových akcí do letošního roku, ale také účelným hospodařením o obezřetností ve výdajích. Část přebytku jsme použili na úhradu splátek přijatých úvěrů od Evropské investiční banky a také splátek přijaté návratné finanční pomoci a část nám pak v následujícím rozpočtovém období zajistí finanční krytí našich předešlých závazků. Skutečně volné prostředky ve výši 504 milionů korun byly použity na státem nařízené navýšení platů v příspěvkových organizacích a poslouží také k pokrytí avizovaného výpadku příjmu ze sdílených daní v letošním roce,“ uvedl statutární náměstek hejtmana Jiří Sukop, zodpovědný za oblast krajských financí.

Příjmy kraje v roce 2019 dosáhly 14 miliard 360 milionů 398 tisíc korun a v meziročním srovnání zaznamenaly růst o více než 2 miliardy, zejména díky vyššímu příjmu dotací na přímé výdaje na vzdělávání, dotací pro poskytovatele sociálních služeb, vyššímu příjmu podílu sdílených daní i příjmu ze splátek prostředků půjčených příspěvkovým organizacím.

Výdaje představovaly 13 miliard 225 milionů 429 tisíc korun a proti předchozímu roku narostly o 1,145 miliardy. Přes 10 miliard přitom tvořily neinvestiční transfery a platby jiným rozpočtům, z toho více než polovina šla na přímé výdaje do školství. Jednu desetinu (1,318 miliardy) z celkových výdajů tvořily kapitálové, tedy investiční výdaje. Použity byly například na rozvojové projekty (revitalizace Baťova mrakodrapu, přístavba vzdělávacího a výcvikového střediska zdravotnických záchranářů ve Zlíně, přístavba a vybavení odborných dílen na Střední průmyslové škole Otrokovice, přístavba budovy A v Kroměřížské nemocnici), dále na rozvojové programy (na podporu obnovy venkova, podporu vodohospodářské infrastruktury, zmírnění následků sucha v lesích, dotace pro dobrovolné hasiče, program BESIP) i další projekty a aktivity.

„Při přezkoumání hospodaření Zlínského kraje za rok 2019 Ministerstvem financí nebyly zjištěny žádné chyby a nedostatky, ani rizika, která by mohla mít negativní dopad na hospodaření kraje v budoucnosti,“ sdělila Alena Zmeková, vedoucí odboru ekonomického krajského úřadu.

Převzato z profilu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Svoboda (ODS): Máme řadu pacientů, kteří jsou nejdřív negativní a pak pozitivní. Není chyba v testech?

13:20 Svoboda (ODS): Máme řadu pacientů, kteří jsou nejdřív negativní a pak pozitivní. Není chyba v testech?

Projev na 56. schůzi Poslanecké sněmovny dne 9. 7. 2020 ke kontrole plnění usnesení Poslanecké sněmo…