Svatá (ANO): Rovnoprávnost žen v oblasti důchodů

14.01.2016 19:34

Jak řešit ekonomickou nevýhodu žen v důchodu, které se velkou část života věnovaly nejdůležitějšímu poslání ve společnosti - plození a výchově potomků?

Svatá (ANO): Rovnoprávnost žen v oblasti důchodů
Foto: anobudelip.cz
Popisek: ANO

Ve srovnání s muslimskými ženami jsme na tom nesrovnatelně lépe. Ale dokud budou rodit děti ženy a následně plnit nejdůležitější funkci společnosti - starat se o rodinu, budou ekonomicky v nevýhodě. Manželství by mělo být jako firma, kde jsou dva majitelé s rovným 50 % podílem a také i rovným ziskem.

Ve většině manželství dochází po jejím založení  k rozšíření rodiny a rozdělení kompetencí. Muž  zajišťuje ekonomicky chod rodiny, zvyšuje si svou kvalifikaci a kariérně i platově roste. Žena zastává společensky tu nejdůležitější funkci - výchovu potomků. Mezitím zvládá další profese: je učitelkou, zdravotní sestrou, uklizečkou, nákupčí, kuchařkou, taxikářkou a manažersky řídí celý chod rodiny.

Po určité době dochází  k rozpadu min. 50% rodin. Po dobu, kdy žena zastávala funkci ženy v domácnosti, za ní nebylo placeno sociální pojištění a může dojít k tomu, že nebude mít ani právo na důchod. Či zastávala s ohledem na rodinu práci, která se finančně nevyrovná ohodnocení manžela. Platby za sociální pojištění jsou tím pádem nižší a takovému platu bude odpovídat i nižší důchod.

Východiskem by mělo být to, aby platby za sociální pojištění za období manželství byly sečteny a rozděleny rovnoměrně mezi manžely. V dnešní době, kdy hledáme řešení, jak podpořit porodnost, je toto dalším plusovým bodem, aniž bychom finančně zatížili státní rozpočet.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Hüner ocenil mladé vědce

22:40 Ministr Hüner ocenil mladé vědce

Pod tradiční záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu se konal jubilejní dvacátý ročník vědecké sout…