Svoboda (KDU-ČSL): Pomoci majitelům uměleckých děl zcizených ve válce

19.01.2019 9:16

Evropský parlament přijal zprávu Pavla Svobody o přeshraničních restitučních nárocích na umělecké předměty a kulturní statky, které byly ukradeny během ozbrojených konfliktů. Poslanci vyzývají Evropskou komisi, aby se začala palčivým problémem ukradených uměleckých statků zabývat.

Svoboda (KDU-ČSL): Pomoci majitelům uměleckých děl zcizených ve válce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Pavel Svoboda

„Je nutné, aby členské státy zefektivnily boj proti převážení a obchodování na černých trzích s ukradenými kulturními díly a zároveň, aby byl zjednodušen proces navracení těchto uměleckých děl jejich původním majitelům nebo jejich dědicům, v těch případech, kdy je to možné. Navrhované kroky jsou nutné už kvůli tomu, jaká umělecká díla přenecháme budoucím generacím,“ říká Pavel Svoboda, předseda právního výboru Evropského parlamentu.

Ve světle obrovských ztrát na světovém kulturním dědictví během konfliktů, jako je ten v Sýrii, je nutné, aby evropské státy učinily takové kroky, které zefektivní proces navracení děl jejich majitelům, jelikož efektivní navracení děl je nutno chápat jak jeden z prvků prevence rozšiřování černého trhu s těmito uměleckými díly. Pomoci může například jednotnější uplatňování právních institutů, jako je například nabývání v dobré víře nebo otázky spojené s uplatňováním retroaktivity, často používané při sporech o navracení uměleckých předmětů zcizených během ozbrojených konfliktů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kovářová (STAN): Někdy s sebou daňový subjekt nemá daňového poradce

23:02 Kovářová (STAN): Někdy s sebou daňový subjekt nemá daňového poradce

Projev na 40. schůzi Parlamentu České republiky 21. ledna 2020 k vládnímu návrhu zákona, kterým se …