Svoboda (KDU-ČSL): Pomoci majitelům uměleckých děl zcizených ve válce

19. 1. 2019 9:16

Evropský parlament přijal zprávu Pavla Svobody o přeshraničních restitučních nárocích na umělecké předměty a kulturní statky, které byly ukradeny během ozbrojených konfliktů. Poslanci vyzývají Evropskou komisi, aby se začala palčivým problémem ukradených uměleckých statků zabývat.

Svoboda (KDU-ČSL): Pomoci majitelům uměleckých děl zcizených ve válce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Pavel Svoboda
reklama

„Je nutné, aby členské státy zefektivnily boj proti převážení a obchodování na černých trzích s ukradenými kulturními díly a zároveň, aby byl zjednodušen proces navracení těchto uměleckých děl jejich původním majitelům nebo jejich dědicům, v těch případech, kdy je to možné. Navrhované kroky jsou nutné už kvůli tomu, jaká umělecká díla přenecháme budoucím generacím,“ říká Pavel Svoboda, předseda právního výboru Evropského parlamentu.

Ve světle obrovských ztrát na světovém kulturním dědictví během konfliktů, jako je ten v Sýrii, je nutné, aby evropské státy učinily takové kroky, které zefektivní proces navracení děl jejich majitelům, jelikož efektivní navracení děl je nutno chápat jak jeden z prvků prevence rozšiřování černého trhu s těmito uměleckými díly. Pomoci může například jednotnější uplatňování právních institutů, jako je například nabývání v dobré víře nebo otázky spojené s uplatňováním retroaktivity, často používané při sporech o navracení uměleckých předmětů zcizených během ozbrojených konfliktů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivo Valenta: Tajné návštěvy a šifry. Tak vypadá zoufalství provozovatelů služeb

13:19 Ivo Valenta: Tajné návštěvy a šifry. Tak vypadá zoufalství provozovatelů služeb

Komentář na facebookovém profilu k těžké situaci podnikatelů v době vládních opatření proti koronavi…