Svobodní: EU přitvrzuje v omezování svobody na internetu

13.11.2020 5:36

Rada ministrů EU připravila návrh, který provozovatelům komunikačních aplikací, jako je WhatsApp, ukládá povinnost poskytnout bezpečnostním službám přístup do šifrované komunikace.

Svobodní: EU přitvrzuje v omezování svobody na internetu
Foto: Svobodní
Popisek: Svobodní, logo.

Podobně před pár lety začala debata o omezování svobody na internetu a boji proti fake news. Jak tomu tak obvykle bývá, omezování naší svobody EU i tentokrát maskuje ušlechtilým zájmem v podobě boje proti terorismu.

Zásadně odmítáme, že se terorismus postupně stává záminkou k omezování mnoha svobod bezúhonných lidí v Evropě, přestože problémy jsou evidentně někde jinde.

Státy, které mají problémy s terorismem, by je neměly přesouvat na ostatní a dost možná by je měly hledat jinde, než ve WhatsAppu. Například důsledně chránit svoje hranice, jak se každý stát při vstupu do Schengenu zavázal.

Kupodivu totiž existuje mnoho států, kde WhatsApp funguje a s terorismem v těchto státech není problém. Šifrované komunikační aplikace (např. Whatsapp a Signal) jsou zatím ostrůvky svobody, kde vás státní ani nadnárodní moc nemůže špiclovat. Tato komunikace nám dává relativní jistotu, že naše soukromá komunikace a soukromá data zůstanou skutečně v soukromí. Závěrem snad už jen citát, který současnou situaci velmi pěkně vystihuje.

„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dolínek (ČSSD): Zaměstnanci dobře vědí, co dělají

16:39 Dolínek (ČSSD): Zaměstnanci dobře vědí, co dělají

Projev na 118. schůzi Poslanecké sněmovny 17. září 2021 k zákoníku práce