Svobodní: EU přitvrzuje v omezování svobody na internetu

13.11.2020 5:36 | Zprávy
autor: PV

Rada ministrů EU připravila návrh, který provozovatelům komunikačních aplikací, jako je WhatsApp, ukládá povinnost poskytnout bezpečnostním službám přístup do šifrované komunikace.

Svobodní: EU přitvrzuje v omezování svobody na internetu
Foto: Svobodní
Popisek: Svobodní, logo.

Podobně před pár lety začala debata o omezování svobody na internetu a boji proti fake news. Jak tomu tak obvykle bývá, omezování naší svobody EU i tentokrát maskuje ušlechtilým zájmem v podobě boje proti terorismu.

Zásadně odmítáme, že se terorismus postupně stává záminkou k omezování mnoha svobod bezúhonných lidí v Evropě, přestože problémy jsou evidentně někde jinde.

Státy, které mají problémy s terorismem, by je neměly přesouvat na ostatní a dost možná by je měly hledat jinde, než ve WhatsAppu. Například důsledně chránit svoje hranice, jak se každý stát při vstupu do Schengenu zavázal.

Kupodivu totiž existuje mnoho států, kde WhatsApp funguje a s terorismem v těchto státech není problém. Šifrované komunikační aplikace (např. Whatsapp a Signal) jsou zatím ostrůvky svobody, kde vás státní ani nadnárodní moc nemůže špiclovat. Tato komunikace nám dává relativní jistotu, že naše soukromá komunikace a soukromá data zůstanou skutečně v soukromí. Závěrem snad už jen citát, který současnou situaci velmi pěkně vystihuje.

„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petr Macinka byl položen dotaz

Ústavní puč

Co tím přesně myslíte? Jak podle vás prezident násilně mění ústavní pořádky? Prezident přeci využil svého práva se obrátit na soud a ten nějak rozhodl, on přeci žádnou ústavu nemění, jen vlastně požádal o upřesnění, jak je myšlena, což je podle mě i dobře a snad pro příště budete jako politici věnov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Klempíř: Byl jsem v nepřátelském prostředí

22:14 Ministr Klempíř: Byl jsem v nepřátelském prostředí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k ministerské návštěvě festivalu ve Strážnici.