Svobodní: Namísto špiclování navrhujeme svobodný výběr školy

14.01.2016 15:59

Za snahu zajistit svým dětem kvalitní vzdělání musí být rodiče potrestáni. To si myslí Ivan Langr ze Změny pro Liberec, náměstek primátora pro školství a člen Rady města a Zastupitelstva města Liberce.

Svobodní: Namísto špiclování navrhujeme svobodný výběr školy
Foto: red
Popisek: Logo Strany svobodných občanů

Kvůli špatně nastavenému zákonu dnes platí, že základní školy musí dát při zápisu žáků přednost těm dětem, které mají bydliště ve spádové oblasti školy. Rodiče, kteří chtějí pro své děti přirozeně to nejlepší, proto nemají při výběru školy jinou možnost, jak zvýšit šance svého dítěte na kvalitní vzdělání, než změnit svému dítěti trvalé bydliště. Desítky rodičů ročně to tak dělají a není divu - vždyť základní škola ovlivní dítě na celý život.

Změna pro Liberec je však zřejmě toho názoru, že chtít pro svého potomka to nejlepší možné vzdělání je společensky stejně nebezpečné, jako neposílat ho do školy vůbec nebo ho fyzicky týrat. Otevřeným dopisem Ivana Langra proto vyzývá ředitele základních škol k tomuto:

„Vyzývám vás, kolegyně a kolegové, nebojte se v takových případech využít podnětu k zásahu sociálně-právní ochrany dětí, pokud zjistíte, že budoucí prvňáci mají odlišnou adresu trvalého pobytu od svých zákonných zástupců, a cítíte, že jde o věc abnormální. Pokud jsou rodiče ochotni jít i cestou podvodu, musejí být připraveni na to, že jim pracovníci sociální péče mohou klást nepříjemné otázky.“

Takové nabádání ze strany politika, který by měl být zástupcem zájmů občanů, považujeme za naprosto skandální. Myslíme si, že takovéto výroky nejsou slučitelné s funkcí náměstka primátora a Ivan Langr by měl okamžitě odstoupit. Namísto toho, aby přemýšlel nad důvody, proč jsou některé liberecké školy trvale vnímány jako výrazně lepší než ostatní, a snažil se zvýšit kvalitu všech škol, chce náměstek primátora udávat rodiče za to, že chtějí lepší vzdělání pro své děti. Namísto odstranění příčiny problému chce používat nátlak a výhrůžky.

Svobodní jsou v této věci jednoznačně na straně rodičů. Je úkolem města, jakožto zřizovatele, zasadit se o zvyšování kvality svých škol tak, aby rodiče nemuseli zajišťovat dobré učitele a prostředí složitými procedurami. A je na nás všech, abychom volili ty politiky, kteří se zasadí o zásadní změny ve školském zákoně, které umožní skutečnou rovnoprávnost veřejných a soukromých škol a zajistí svobodnou konkurenci mezi nimi, která povede ke zvyšování jejich kvality i bez zásahů politiků.

Svobodní dlouhodobě prosazují příklon ke svobodnějšímu školství, ve kterém si mohou rodiče pro své děti vybrat takový způsob vzdělávání, který osobně považují za nejlepší. A to včetně domácího vzdělávání nebo vzdělávání v malých skupinách. Pokud by byl systém nastaven takto, bylo by kvalitních škol dostatek pro všechny a nikdo by nemusel svým dětem měnit trvalé bydliště.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Paroubek: Zažíváme nový Únor (1948)?

10:06 Paroubek: Zažíváme nový Únor (1948)?

V těchto dnech si připomínáme sedmdesáté výročí komunistického převratu v únoru 1948. Komunisté teh…