Ve středočeském Jílovém se díky zeleným zastupitelům zavádí od příštího roku „participativní rozpočet“. Na projekty občanů byl vyčleněn 1 milion Kč. V Česku tak přibyla další obec, ve které mohou rezidenti přímo rozhodovat o tom, kam budou směřovat obecní peníze.
Jedním ze základních principů zelené politiky je podpora aktivní účasti občanů na rozhodování místních samospráv. Moderním nástrojem, který Zelení dlouhodobě prosazují, je tzv. participativní rozpočtování, čímž se rozumí vyčlenění určité částky z celkového rozpočtu obce, o jejímž určení rozhodnou občané v hlasování. Než samotný výsledek hlasování, kdy se často rozhoduje mezi několika velice kvalitními projekty, je podstatnější, že občané mají příležitost se zamyslet nad tím, co jim v obci chybí, diskutovat s dalšími o svých prioritách i zažít, že i z pozice jednotlivce lze reálně ovlivnit hospodaření obce a proměnit její vzhled.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
Jak se postavíte k výsledku voleb?
Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...
Další články z rubriky

14:12 Zálom (Svobodní): Niedermayer je prostě darebák
Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k europoslanci Niedermayerovi.
- 12:17 Nerudová (STAN): Místo štěkání volím raději práci
- 10:17 Langšádlová (TOP 09): Rusko zůstává největší hrozbou pro evropskou bezpečnost
- 8:14 Kubásek: Skutečné náklady ETS 2, které ministerstvo bagatelizuje
- 6:16 Kavij (KSČM): Ministerstvo obrany má díky zbrojařskému lobbingu NATO žně
- 22:14 Farský (STAN): Ve střední Evropě posilují antievropské a antiukrajinské síly