Nejde při tom v žádném případě o běžné rady typu použití té či oné bylinky proti rýmě a nachlazení, ale o odrazování od klasické léčby různých závažných onemocnění pomocí nevědeckých metod. Takovíto lidé, které nemohu označovat za slušné léčitele, ale za šarlatány, kteří realizují alternativní a nemedicínské postupy léčby, pak často odrazují pacienty od klasické a uznané léčby, což výrazně zvyšuje rizika ne jenom pro samotné pacienty.
Na ministerstvu zdravotnictví proto chceme nastavit taková opatření, která výraznou mírou sníží negativní dopady působené alternativní léčbou, zejména vymezením činnosti léčitelů a s tím spojenou trestní či právní odpovědností lidových léčitelů, spoluprací s kompetentními orgány na zvyšování vzdělanosti v oblasti zdravotnictví a také spoluprácí s pacientskými organizacemi.
Na problém alternativní léčby bylo mimo jiné upozorněno 26. května 2015 v rámci tiskové konference „Proč jsou lidé a pacienti klamáni“, kterou pořádala Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně. Dosud šlo o problematiku, která byla podceňována samotnými lékaři. Její existence je vedle ne zcela dostatečné informovanosti české veřejnosti podporována i dalšími důvody.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV