Třešňák (Piráti): Poslanci dali přednost diskriminační novele vlády, která dává moc obsazovat oborové zdravotní pojišťovny zástupci největších firem v ČR

07.11.2019 12:54

Sněmovna včera na svém večerním jednání zamítla pirátský návrh pro přímou volbu pojištěnců do správních rad zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven.

Třešňák (Piráti): Poslanci dali přednost diskriminační novele vlády, která dává moc obsazovat oborové zdravotní pojišťovny zástupci největších firem v ČR
Foto: Piráti
Popisek: Petr Třešňák (Piráti)
reklama

Poslanci dali přednost diskriminační novele vlády, která dává moc obsazovat oborové zdravotní pojišťovny zástupci největších firem v ČR. Poslanec Pirátů Petr Třešňák, který je autorem pirátského návrhu, věc představil již 20. března 2019 tohoto roku na tiskové konferenci se senátorkou Alenou Dernerovou. Ta byla zároveň autorkou ústavní stížnosti, která napadla fakt, že zástupci klientů pojišťoven si nemohou volit své zástupce. Současný systém obsazování správních rad tak neodpovídá Ústavě ČR, což konstatoval Ústavní soud už v září 2018.

„Oborové zdravotní pojišťovny jsou nyní v právním vakuu, protože zákony na základě kterých se měli volit členové jejich správních rad, přestali platit 30. září 2019 na základě rozsudku Ústavního soudu ČR. I když v dnešní sněmovní rozpravě zazněla podpora pirátského návrhu, který umožňuje moderní volbu pro 21. století za pomocí internetu či korespondenční volby pro zastánce tradičního způsobu, tak vládní koalice převálcovala svým hlasováním tuto variantu. Neprošla tedy varianta, která by umožnila, aby se přímí zástupci pojištěnců spolupodíleli na fungování zdravotních pojišťoven a tím určovali i kvalitu a dostupnost zdravotní péče. Vládní návrh diskriminuje občany ČR v tom, že jim umožňuje kandidovat, ale nikoliv volit. Tímto se případní kandidáti z řad pojištěnců stávají hvězdnou pěchotou, která s největší pravděpodobností nemá šanci získat podporu z řad ovládajících firem. Ti si tam opět zvolí své kandidáty, jak jsou zvyklí,” uvedl pirátský poslanec Petr Třešňák.

Vládní novelu, která nyní míří do druhého čtení, se pokusí Piráti změnit pozměňovacími návrhy tak, aby odstranili její nejvíce diskriminační části.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vích (SPD): I když jsme ještě v EU, nemusíme ohýbat hřbet

19:24 Vích (SPD): I když jsme ještě v EU, nemusíme ohýbat hřbet

Vývoj v posledním roce jasně ukázal neudržitelnost členství ČR v EU. Dokud tam ale jsme, nepřipravme…