Turek (ČSSD): Úředníci škrtí ekonomiku nejen na Ostravsku

14.10.2013 9:31 | Zprávy

Na řadě míst hrozí propouštění a růst nezaměstnanosti. Některé úřady to nechává zcela v klidu. Musíme to změnit, má-li mít politika smysl.

Turek (ČSSD): Úředníci škrtí ekonomiku nejen na Ostravsku
Foto: CSSD.cz
Popisek: Logo ČSSD

Velký počet nezaměstnaných a hrozící propouštění z práce děsí většinu lidí na severní Moravě. Region trápí špatná ekonomická situace v OKD, hutnictví, průmyslu i v navazujících odvětvích. Vyřešit to mají nové investice. Stát hovoří o nutnosti investic v budoucnu, hospodařit však nedovede ani s investičními prostředky, které má k dispozici nyní. Díky liknavosti Úřadu na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) leží ladem desítky miliard korun, které by mohly proudit do ekonomiky. Jenže neproudí. Úředníci posuzují zakázky nepřiměřeně dlouho. Měsíce i roky. Mezitím se nestaví, nevyrábí, nedodává. Podle aktuálních informací na ÚOHS čekají na rozhodnutí zakázky za 53 miliard korun. Tyto prostředky, pokud by se dostaly do ekonomiky včas, by mohly uchovat či vytvořit mnoho pracovních míst.

Zásadním problémem je délka rozhodování ÚOHS. Úřad nedodržuje lhůty stanovené správním řádem. Lhůty v prvostupňovém řízení jsou často o 3 až 4 měsíce delší, než ukládá zákon. Navíc v případě změny rozhodnutí obvykle dochází k vrácení na úroveň prvního stupně a tím opět k několikanásobnému prodloužení rozhodování. A to přesto, že zákon předsedovi umožňuje rozhodnutí změnit a rozhodnout definitivně. Taková řízení se pak prodlužují až na několik let a plnění veřejné zakázky se může v okamžiku pozdního rozhodnutí stát bezpředmětným. A často se to stává.

Dodavatelské firmy a zaměstnanost škrtí nejen neschopnost úřadu pro dohled nad veřejnými zakázkami jednat včas. Díl viny nese i ministerstvo pro místní rozvoj,  zodpovídající za zákony, které zpožďování zakázek  umožňují. Složitý, nedopracovaný, nedomyšlený a nepraktický zákon o veřejných zakázkách pochází z jeho dílny.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ČSSD

Proč by se Ukrajina měla vzdát svého území?

Jde přeci o princip, proč ustupovat agresorovi? A proč vám taky píšu je, že nechápu, jak jste to myslel, že bude Ukrajina válčit o své zájmy do posledního Čecha či Slováka. Vždyť přeci ČR žádné vojáky do boje na Ukrajinu nevysílá, co vím, tak tam šlo válčit jen pár lidí dobrovolně a vláda ani vojáky...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Neefektivní nákupy, odchody vojáků a napětí v čele armády

13:23 Vích (SPD): Neefektivní nákupy, odchody vojáků a napětí v čele armády

Ministerstvo obrany České republiky čelí rostoucí vlně kritiky. Na pozadí geopolitického napětí a po…