V poslední době se často objevuje srovnávání platů v různých zemích a následné nářky na nízkou úroveň českých platů. Následně se objevují různé sociálně-inženýrské recepty, ve formě minimálních mezd, vysokých nepodmíněných příjmů, odborových aktivit… které nějak nefungují.
Nejdříve se podíváme na to čím se odlišují státy bohaté od států chudých. Je to především poměr majetku, který vlastní stát a soukromého majetku občanů. Pokud by platilo to, že čím má stát větší majetek, tím je bohatší, potom by byla nejbohatší zemí na světě Severní Korea, která vlastní majetek veškerý. Ve skutečnosti patří mezi nejbohatší země třeba Švýcarsko, jehož majetek je ve srovnání s majetkem občanů zanedbatelný.
A nyní se dostáváme k jádru pudla, proč jsou občané bohatých zemí bohatí a proč mají tak vysoké platy. Aby mohli občané bohatnout, musejí jim po zaplacení povinných plateb (tím mám na mysli daně, poplatky, povinná pojištění a životní náklady) zůstat volné prostředky na investice do svého majetku, nebo k investicím na kapitálovém trhu. A to odlišuje bohaté země od chudých.
Nyní k výšce platů:

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV