Urbanová (STAN): Navrhuji státní vyznamenání pro Pitharta, Kroupu, Bradyho, Kovyho a Michalika

02.02.2023 18:35 | Tisková zpráva

Poslankyně Barbora Urbanová (STAN) podává v roce 2023 hned několik návrhů na vyznamenání, které budou ještě muset projít schvalovacím procesem Poslanecké sněmovny, aby v případě přijetí mohly být později odeslány k rukám nově zvoleného prezidenta Petra Pavla.

Urbanová (STAN): Navrhuji státní vyznamenání pro Pitharta, Kroupu, Bradyho, Kovyho a Michalika
Foto: Starostove-nezavisli.cz
Popisek: Barbora Urbanová

„V minulých letech jsme zažili mnoho promarněných příležitostí ocenit ty, kteří se podíleli a podílejí na tom, abychom stále žili ve svobodné a demokratické zemi, pro které slovo “hodnoty” není prázdné. Všichni asi cítíme, že máme historickou šanci, jak na tyto chvíle zapomenout a naopak činy těchto osobností připomenout. Na oslavy 28. října letošního roku se těším o to víc," doplnila poslankyně hnutí STAN Barbora Urbanová ke svému záměru.

Poslankyně Urbanová navrhuje vyznamenat:

Petra Pitharta, kterému navrhuje udělit Řád Tomáše Garrigua Masaryka jakožto vyšší státní vyznamenání České republiky pro osobnosti, které se vynikajícím způsobem zasloužily o rozvoj demokracie, humanity a lidských práv. Tomuto českému politikovi a vysokoškolskému pedagogovi, signatáři Charty 77, prvnímu předsedovi polistopadové české vlády v rámci federace a prvního předsedovi Senátu České republiky, který se jako politik i pedagog významně zasloužil o budování demokratických institucí našeho státu a zvyšování politické kultury i vzdělanosti v otázkách politiky, vyznamenání patří.

Daniela Kroupu, kterému navrhuje udělit Řád Tomáše Garrigua Masaryka jakožto vyšší státní vyznamenání České republiky pro osobnosti, které se vynikajícím způsobem zasloužily o rozvoj demokracie, humanity a lidských práv. Tomuto politikovi a chartistovi jej navrhuje udělit za svou celoživotní činnost, která se významnou měrou zasadila o listopadové i polistopadové dění v české politice a vybudování našeho moderního svobodného českého státu.

Jiřího Bradyho, kterému posmrtně navrhuje udělit Řád Tomáše Garrigua Masaryka jakožto vyšší státní vyznamenání České republiky pro osobnosti, které se vynikajícím způsobem zasloužily o rozvoj demokracie, humanity a lidských práv. Jiří Brady je přeživší politický vězeň 2. světové války. Jako jediný z celé své rodiny přežil holokaust a poté emigroval kvůli nesouhlasu s nastupujícím komunistickým režimem, usadil se v Kanadě. Později na základě příběhu jeho tragicky zemřelé sestry spoluvytvořil a celosvětově propagoval vzdělávací projekt Hanin kufřík. Díky jeho úsilí si celý svět mohl připomínat, jak zničující je nenávist a totalita, stejně jako příběhy českých židovských dětí, kterým bylo doslova zničeno dětství.

Karla Kováře alias Kovyho, kterému navrhuje udělit Medaili za zásluhy. Jedná se o českého youtubera a influencera, který svými videi a svým dílem přispívá k tomu, aby se mladá generace zajímala o dění kolem sebe.

Věslava Michalika, tragicky zemřelého bývalého starostu obce Dolní Břežany a náměstka hejtmanky Středočeského kraje, investora a vědce, kterému navrhuje udělit Medaili za zásluhy. Významně se zasadil o rozvoj své domovské obce a domovského kraje, vybudoval z ní „české Silicon Valley”, zasadil se o výstavbu výzkumných center minimálně evropského významu a propagaci českých vědců. Posunul vnímání veřejného prostoru díky vizionářskému přístupu k jeho využití, stejně jako využití odvážných architektonických řešení, které obdivují turisté z celého světa. Věnoval se také charitě.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

To je ta vaše podpora firmám?

Vybírat od nich za poplatky pro veřejnoprávní média? Myslíte, že lidé chodí do práce poslouchat rádio nebo se dívat na tv?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hejtman Kuba: Most v Týně nad Vltavou už slouží veřejnosti

17:17 Hejtman Kuba: Most v Týně nad Vltavou už slouží veřejnosti

Prakticky zcela nový, 130 metrů dlouhý a 13,6 metrů široký most přes Vltavu je od pondělí připraven …