V Senátu se diskutovalo o rovnováze žen a mužů v politice: Kvóty nic nevyřeší

31.01.2016 16:15

Senátní Výbor pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice ve spolupráci s Fórem 50 % uspořádal v lednu konferenci na téma „Jak podpořit rovnováhu žen a mužů v politice?“.

V Senátu se diskutovalo o rovnováze žen a mužů v politice: Kvóty nic nevyřeší
Foto: senat.cz
Popisek: Senátorka Eva Syková

V úvodu konference vystoupily se svými příspěvky místopředsedkyně senátního výboru, pod jejímž patronátem se konference konala, Eva Syková, Martina Štěpánková, náměstkyně ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu, a Jana Smiggels-Kavková, ředitelka Fóra 50 %. Otázce ústavnosti opatření na podporu zastoupení žen v politice se věnoval politolog a odborník na ústavní právo Marek Antoš.

O zkušenostech z Polska, Irska a Norska se podělily Małgorzata Barbara Fuszara, právnička, socioložka a bývalá polská vládní zmocněnkyně pro rovné zacházení, Michelle O‘Donnell Keating, spoluzakladatelka a ředitelka irské neziskové organizace Women for Election, a Asta Louise Einstabland z norské Univerzity v Agderu. Jako hosté na konferenci zavítaly také velvyslankyně Švédska Annika Jagander a manželka velvyslance Spojených států Tamar Newberger.

Součástí konference byla panelová diskuse o postojích českých političek a politiků k otázce zavedení kvót. Kromě senátorky Evy Sykové se do ní zapojily místopředsedkyně Senátu Miluše Horská, místopředsedkyně sněmovního Výboru pro sociální politiku Radka Maxová a předsedkyně sněmovního Podvýboru pro lidská práva Markéta Adamová.

Z přednesených příspěvků a diskuze vyplynulo, že dosud značně nerovné postavení žen v české politice nevyřeší zavedení kvót, jak se to podařilo například v Polsku a dalších evropských zemích. V současné politické atmosféře kvóty v ČR nelze prosadit. Přijatelnou alternativou by mohlo být finanční motivování stran, které budou mít na kandidátkách a předních místech více žen.

Většího zastoupení žen v politice lze také dosáhnout systematickým vzděláváním žen a podporou jejich veřejné angažovanosti a zaměstnanosti. V této souvislosti jsou zásadně důležitá opatření umožňující skloubení rodinného a pracovního života, především dostupnost péče v předškolních zařízeních pro děti již od 1 roku a podpora žen, které nechtějí čerpat rodičovskou dovolenou v plné délce a do zaměstnání se vrací dříve.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kasal (ANO): Podvod na předkladatele novely. Mě žádná dohoda dvou ministrů nezajímá

23:07 Kasal (ANO): Podvod na předkladatele novely. Mě žádná dohoda dvou ministrů nezajímá

Projev na 101. schůzi Poslanecké sněmovny k návrhu poslanců Zdenky Němečkové Crkvenjaš, Toma Philipp…