Válek (TOP 09): Důležité informace ke koronaviru

13.03.2020 22:41

Wuchanský koronavirus vyvolává virové onemocnění, které je nové a proti kterému zatím nejsou antivirotika. Léčíme tedy pouze projevy nemoci – jedná se o tzv. symptomatickou léčbu.

Válek (TOP 09): Důležité informace ke koronaviru
Foto: TOP 09
Popisek: Vlastimil Válek
reklama

V tomto směru se vše podobá epidemii SARS z roku 2003, která, postihla 8 000 lidí ve 26 zemích. Epidemie SARS začala v polovině listopadu v provincii Guangdong v Číně a až průběhu května-června 2003 byly postupně zasažené země deklarované jako SARS-free.

Jelikož se v případě COVID-19 jedná o virové onemocnění, které se šíří velmi podobným způsobem jako chřipka, je vhodně dodržovat stejná pravidla jako v případě, kdy nechceme sami sebe či ostatní nakazit chřipkou či jakoukoliv virózou.

Příznaky infekce koronavirem nejsou specifické. Jsou to typické respirační příznaky, horečka, kašel, dušnost a dýchací potíže. Chránit ale musíme ne jenom sebe, ale zejména nejzranitelnější skupiny společnosti - starší a chronicky nemocné osoby. Mysleme, prosím, na ně i s ohledem na to, že u naprosté většiny populace má onemocnění mírný průběh. Ne každý má to štěstí, že je mladým, zdravým a silným jedincem, který si COVID-19 “odbude” lehkými příznaky, ale jedná se o nemoc, na kterou se umírá.

Ochrana spočívá v:

  • Základní hygieně rukou
  • Bezpečné hygieně potravin
  • Omezení a vyhýbání se kontaktu s lidmi, kteří vykazují příznaky

Podívejme se na preventivní opatření, v podobě správného mytí rukou, podrobněji:

Nestačí si jen jednoduše opláchnout ruce. Je třeba umýt či celé ruce i mezi prsty a na hřbetu ruky mýdlem tak, aby pěna pokryla celý povrch a poté ruce opláchnout. Závěrem ruce utřete do jednorázového ručníku a ten pak použijte i na kohoutek k uzavření vody.

Poté je možné použít dezinfekční prostředek na bázi lihu, který opět musí pokrýt po rozetření celý povrch rukou, a to i mezi prsty a hřbety rukou. Nezapomeňte na špičky prstů a oblast okolo nehtů, zvlášť otírejte palec. Ruce pak nechte oschnout.

Je nutné zdůraznit, že se nejedná o běžné „mytí rukou“ ale o mytí a dezinfekci, která se podobá tomu, jak si myjí a dezinfikují ruce lékaři např. před operačním výkonem. Vypadá to možná „srandovně“, ale je to postup, který je účelný. Takovéto mytí a dezinfekce nemůže trvat jen pár vteřin, pak by šlo o neúčinné opatření.

V případě jakéhokoliv podezření na riziko infekce by měla být kontaktována příslušná Krajská hygienická stanice. Podrobné informace jsou na stránkách ZDE.

Pacient s podezřením na infekci by měl zůstat doma, zavolat na příslušnou krajskou hygienickou stanici a ta by měla zajistit, že k němu domů přijede sanitka se zdravotníkem a provede odběr vzorku. Ten bude vyšetřen (vyšetření trvá 6 hodin a déle) a hned poté bude pacient informovaný, zda má či nemá infekci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Válek (TOP 09): Zkusme připustit, že jakýkoliv poslanec z jakékoliv strany může mít dobrý nápad

15:03 Válek (TOP 09): Zkusme připustit, že jakýkoliv poslanec z jakékoliv strany může mít dobrý nápad

Projev na 79. schůzi Poslanecké sněmovny 22. ledna 2021 k úpravám v oblasti dávek státní sociální po…