Válek (TOP 09): Jedno bezlepkové jídlo by mělo být běžným standardem ve školách

21. 10. 2017 8:35

V Brně v sobotu opět proběhla celostátní akce zaměřená na problematiku celiakie - autoimunitního onemocnění způsobeného nesnášenlivostí lepku. Prakticky od počátku s tímto pacientským sdružením spolupracuji a tak jsem měl zase krátkou přednášku, kde jsem tentokrát shrnul, kam jsme se za více než posledních 20 let posunuli.

Válek (TOP 09): Jedno bezlepkové jídlo by mělo být běžným standardem ve školách
Foto: TOP 09
Popisek: TOP 09
reklama

Kdysi jsem vymyslel ultrazvukové vyšetření střev, díky kterému jsem zjistil, jak na ultrazvuku vypadá nález u nemocných s celiakii, vše potvrdil na prospektivní studii a posléze začal učit své žáky. Dnes je to běžné vyšetření nejen v ČR, ale v celé Evropě. Takže ultrazvukem umíme snadno vyšetřit pacienty, umíme najít patologii, sledovat nejen je, ale i jejich děti.

Jeden z plánů byl - a byl to ten nejdůležitější - dostat úhradu bezlepkové diety mezi úhrady pojišťovnami a hlavně - dětem v mateřských školách a základních školách nabízet jedno bezlepkové jídlo v rámci běžného denního stravování. Před řadou let jsme byli v Brně krůček od realizace. Měli jsme proškolené učitelky a učitele, vše zařízené, a nakonec, shodou nešťastných náhod, vše skončilo. Znovu jsem si to na této akci připomněl.

Takže mám další úkol - ať už budu nebo nebudu v parlamentu - jedno bezlepkové jídlo do škol se pokusím prosadit. Pacientů, kteří mají potravinové alergie, včetně celiakie, je velké množství. Rozhodně desítky procent. A bezlepková dieta je často velmi efektivní řešení jejich problémů, ale i výborná prevence.

PROF. MUDR. VLASTIMIL VÁLEK, LÍDR KANDIDÁTKY TOP 09 JMK

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Hamáček pokračuje ve zneužívání ministerstva vnitra pro osobní účely

19:44 Okamura (SPD): Hamáček pokračuje ve zneužívání ministerstva vnitra pro osobní účely

Komentář na facebookovém profilu ke zprávě o projevech extremismu za rok 2019 Ministerstva vnitra