Valenta (SSČR): Mají mít OSVČ nárok na třetinu sádry nebo třikrát lepší sádru?

03.02.2015 16:01 | Zprávy

Odbory vystartovaly proti živnostníkům. Ale kdo je chce ve skutečnosti zašlapat do země?

Valenta (SSČR): Mají mít OSVČ nárok na třetinu sádry nebo třikrát lepší sádru?
Foto: archiv senátora
Popisek: senátor Ivo Valenta

Přiznám se, že jsem byl doslova šokován, když jsem si přečetl slova odborového předáka Josefa Středuly o tom, že by živnostníci měli mít nárok POUZE na „třetinu sádry nebo třetinu srdeční chlopně“, protože podle něj nepřispívají dostatečným způsobem do veřejného zdravotního pojištění. S tímto výrokem absolutně nesouhlasím a myslím si, že se odboráři pouze snaží rozdmýchat nenávist proti těm, kteří se rozhodli uplatnit své schopnosti a dovednosti nikoliv v zaměstnaneckém poměru, ale jako samostatní podnikatelé, často jako špičkoví řemeslníci, kvalitní místní producenti, profesní specialisté či poskytovatelé regionálních služeb.

Tito lidé se vrhli do samostatně výdělečné činnosti nikoliv proto, aby parazitovali na sociálním státu, ale naopak aby měli šanci dosáhnout vyšších cílů a stali se tak pro celou společnost, a v konečném důsledku i státní kasu, daleko prospěšnějšími, než kdyby zůstali „zaparkováni“ v řadách zaměstnanců nebo dokonce příjemců sociálních dávek. V poslední době se však proti živnostníkům a malým podnikatelům rozpoutal nevídaný boj.

Chci se proto ptát, komu má tato likvidační kampaň prospět a co je vlastně jejím skutečným cílem. Nevěřím, že odborářům, kteří mají hájit zájmy zaměstnanců (a tedy předpokládám, že i těch zaměstnanců, kteří pracují třeba právě pro OSVČ), jde skutečně o to, aby živnostníci pověsili své řemeslo na hřebík, propustili zaměstnance a raději vyrazili na úřad práce. Nevěřím ani ministerským úředníkům, že si nedokáží spočítat, že vysát další peníze z těch nejmenších podnikatelských subjektů nejen, že nepřinese žádné zásadní příjmy do veřejných rozpočtů, ale naopak navýší jejich nevyhnutelné výdaje, protože tyto firmy jednoduše zkrachují. Ještě bych snad dokázal pochopit zájem některých nadnárodních korporací, kterým tak trochu překáží snaživí a šikovní čeští a moravští živnostníci, kteří si i v globalizovaném prostředí stále dokáží uhájit svou podnikatelskou existenci. Nemyslím si však, že by jim vůbec stálo za to vést tuto systematickou válku, neboť ekonomické benefity by byly více než zanedbatelné.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ivo Valenta

Nový zákon o výživném

Dobrý den, paní senátorko. Já vím, že vy jste byla proti tomu novému zákonu, ale prý prošel. Dá se někde zjistit, kdo ho vlastně navrhl a kdo pro něj hlasoval? Přijde mi úplně šílené, že něco takového mohlo projít, když postiženými budou ti nejslabší, jako jsou děti. A budete vy sama usilovat o zruš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Munzar (ODS): Konference nejsou jen o projevech

13:09 Munzar (ODS): Konference nejsou jen o projevech

Informace na svém veřejném facebookovém profilu ke konferenci Evropských konzervativců a reformistů …