Už nějakou dobu se diskutují různé návrhy, jak řešit financování politických stran zákonem. Občas to budí dojem i jisté „mediální únavy“ toto téma po všech těch tahanicích vůbec komentovat.
Ne, že by byla zřejmá ochota stran, kterých se případný zákon především dotkne, ale zřejmě se situace bude muset řešit, a to nejen kvůli kritice aktivistických organizací, ale především díky důrazné kritice Rady Evropy a její Protikorupční agentuře (GRECO). Rada Evropy opětovně kritizuje Česko za netransparentní financování tuzemských politických stran. Vláda se však jejími doporučeními neřídí. Účinná regulace u nás chybí, ačkoliv ozkoušené recepty na zprůhlednění finančních toků v politice existují v mnoha zemích.
Každá změna či tvorba nových legislativních úprav prochází, nebo by spíše měla projít, zejména důkladným rozborem skutečného stavu, který by měla daná právní norma řešit.
Je zajímavé číst výsledky těchto analýz, ať pocházejí z dílen nevládních organizací nebo těch vládních. Ostatně podle toho se také většinou liší ve svých závěrech. Nevládní, tedy nepocházející z per politiků těch největších, a také ekonomicky nejsilnějších stran, jsou povětšinou velmi kritické, a nezřídka poukazují na nekalé praktiky ve financování právě vládnoucích a obecně parlamentních stran. Některé dokonce mapují reálné dopady takových praktik na ekonomiku, komunálním hospodařením počínaje a veřejným konče.
Nelze se tedy podivovat nad výstupy analýz vládnoucích stran, které s těmi nevládními příliš nekorespondují a odmítají či zpochybňují zjevné, přímé vazby převážně svých politicko-ekonomických aktivit a jejich devastující dopady na zdraví ekonomického, ale i politického prostředí v České Republice obecně.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV