Vencálek (Zelení): Místo záchranného lana hodil CERMAT deváťákům závaží kolem krku

12.05.2021 15:41

Komentář na facebookovém profilu k přijímacím zkouškám na střední školy

Vencálek (Zelení): Místo záchranného lana hodil CERMAT deváťákům závaží kolem krku
Foto: Zelení
Popisek: Zelení
reklama

Po takřka roce bez běžné školní docházky zasedli žáci devátých tříd k přijímacím zkouškám na střední školy. Ale namísto toho, aby CERMAT – organizace, která pro stát přijímací zkoušky zpracovává – jejich obtížnost uzpůsobil situaci, čekaly na žáky podle expertů jedny z nejobtížnějších testů vůbec!

Jednorázová zkouška, jejíž výsledek zásadním způsobem ovlivní celý budoucí život dětí, je problematické řešení a letošní zkoušky to ukázaly jednoznačně.

"Místo klasických přijímacích zkoušek zaveďme komplexní a dlouhodobější hodnocení studijních výsledků, předpokladů a zájmů dětí na základních školách, podle kterého se mohou při výběru školy orientovat i sami žáci a jejich rodiče. Body a procenta z testů ze dvou předmětů neříkají o schopnostech, ambicích, zájmech nebo studijních předpokladech dětí téměř nic," navrhuje expert Zelených na vzdělávání Matouš Vencálek.

České školství dlouhodobě trpí tím, že reprodukuje nerovnosti a neúspěch – děti se slabším sociálním a ekonomickým zázemím mají horší výsledky než děti s dobrým zázemím, děti rodičů s nižším vzděláním dosahují zase jen nižšího vzdělání a dopady těchto faktorů se stále prohlubují, místo aby se je dařilo odstraňovat. V tom jsme v mezinárodních srovnáních smutným unikátem. Dlouhé uzavření škol kvůli pandemii dopadlo na všechny, nejdrtivěji ale právě na ty nejslabší – dětem ze sociálně znevýhodněného prostředí často chybělo technické zázemí pro distanční výuku i pomoc a motivace ze strany rodiny. Především právě tyto děti hodil CERMAT letošními přijímacími zkouškami přes palubu.

Jestli chceme být vzdělanou společností, jestli chceme být zemí s budoucností, musíme se naučit pomáhat a překážky ve vzdělávání odbourávat, ne přidávat další.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vítková (KDU-ČSL): Jak nakládat s odpadními vodami

22:48 Vítková (KDU-ČSL): Jak nakládat s odpadními vodami

V prostorách krajského úřadu v Brně se uskutečnilo setkání k problematice Plánu rozvoje vodovodů a k…