Venturová (HPP): Bude i nadále bytová politika v Praze řízena, pokud vůbec, centrálně?

29.08.2014 6:27 | Zprávy

Nyní má hlavní město Praha ve své správě zhruba 14 000 bytů, které nesvěřila městským částem. Nedotažená privatizace bytového fondu je třeba napravit a hlavním úkolem nového vedení města bude vytvořit funkční koncepci bytové politiky.

Venturová (HPP): Bude i nadále bytová politika v Praze řízena, pokud vůbec, centrálně?
Foto: Archiv hnutí
Popisek: Předsedkyně hnutí PRO PRAHU Petra Venturová

Ve svých volebních tezích hnutí Pro Prahu naléhavě volá po přerozdělení pravomocí ve prospěch městských částí, kdy by hlavnímu městu měla mj. zůstat nezadatelná role koncepční, koordinační a metodická. Jednou z citlivých oblastí je i správa bytového fondu. Hlavní město nesmí rezignovat na svoji koordinační úlohu v oblasti privatizace majetku svěřeného do správy MČ, nájemního bydlení a správy bytového a domovního fondu vůbec.
V této oblasti, jak známo, neproběhla privatizace na základě zákonů jako tzv. malá a velká privatizace, ale každá obec a město z titulu majitele vydávaly své všemožné zásady pro prodej obecního nemovitého majetku apod., které se samozřejmě v čase měnily.

Nyní má hlavní město Praha ve své správě zhruba 14 000 bytů, které nesvěřila městským částem, ale pronajímá je sama. I proto provedeme revizi systému správy a svěřování majetku v Praze, a to v součinnosti s městskými částmi. Stojíme za představou, že hlavní město Praha i každá městská část si má určit, jakou část bytového fondu potřebuje pro sociální účely a interní potřeby. Zbylý domovní fond mají jak hlavní město, tak  městské části přednostně nabídnout nájemníkům, kteří v nich dlouhodobě žijí nebo jej řádně užívají.

Cílem je náprava nedotažené privatizace bytového fondu

Vycházíme ze základních předpokladů, že:

·         Dostupné bydlení je jednou ze základních životních jistot občanů a nástrojem pro zajištění kvality života ve městě. Obec také potřebuje určitý bytový fond k plnění sociálních funkcí a pro vlastní potřebu (např. služební byty) a v neposlední řadě má vykonávat správu domů a bytů s péčí řádného hospodáře, efektivně a transparentně.

·         V centrálních MČ je stále množství domů a bytů, které nebyly ani restituovány, ani privatizovány. V jiných MČ trvají naléhavé problémy privatizace domů postavených v předlistopadovém období (panelová sídliště). MČ vnímají bytové domy jako zdroj příjmů, přičemž MČ, kterým byla správa majetku svěřena, nejsou v řadě případů schopny se o desítky let zanedbávané domy a byty účinně starat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PRO PRAHU

Zajímalo by mě, jaký je zájem o kandidaturu za SOCDEM?

Hledal jsem totiž kandidáty, ale žádné jsem ani na vašich stránkách nenašel. Nebo jich snad máte tolik, že nevíte koho vybrat? To dost pochybuji, když od vás dost politiků přešlo jinam, což teda já neschvaluju a takové politiky nevolím

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zaorálek (SOCDEM): Z kauzy Bitcoin se stává groteska

22:33 Zaorálek (SOCDEM): Z kauzy Bitcoin se stává groteska

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k bitcoinové kauze.