Veselý (ČSSD): Není spravedlivé, aby kompenzační bonus šel k tíži obcím, městům a krajům

26. 5. 2020 18:00

Projev na 49. schůzi Poslanecké sněmovny k bodu Kompenzace za snížení daňových příjmů obcí a krajů v důsledku výpadku kompenzačního bonusu

Veselý (ČSSD): Není spravedlivé, aby kompenzační bonus šel k tíži obcím, městům a krajům
Foto: archiv O. Veselý
Popisek: Poslanec Ondřej Veselý
reklama

Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, v prvé řadě mi dovolte, abych vám poděkoval za zařazení tohoto bodu, poděkoval za všechny obce a kraje. Pokud jde o tu vlastní problematiku, tak už jsem jí popsal ve chvíli, kdy jsem navrhoval bod, přesto stručně zopakuji.

Celý problém spočívá v tom, že následující bod, to znamená kompenzační bonus slouží k tomu, abychom pomohli v této těžké době podnikatelům. Tak jak byl Senátem vrácen, podle mého názoru by neumožňoval, pokud bychom prohlasovali senátní verzi, vyplácet kompenzace OSVČ, což by byl problém. Na druhou stranu se ztotožňuji s názorem, že není spravedlivé, aby výplata kompenzačního bonusu šla k tíži obcím, městům a krajům. To znamená, že aby je připravila o prostředky v rámci rozpočtového určení daní. Takže podáváme návrh, nebo budeme podávat návrh - a doufám, že najdeme shodu na tom, aby tato ztráta jim byla kompenzována. Předjímám tím a potvrzuji, že budu hlasovat právě pro poslaneckou verzi v tom dalším bodě, právě proto, abychom dál mohli podporovat, kompenzovat činnost OSVČ.

Usnesení v tuto chvíli číst nebudu, protože předpokládám nějakou debatu a budeme se snažit najít shodu tak, aby to usnesení bylo přijatelné pro celou Sněmovnu. Jenom doplním k těm návrhům, že se na ztrátách museli podílet všichni, tedy nejen stát, ale i obce a kraje, tak všichni víme, neboť ti z nás, kteří pracují v komunálu, že obce a kraje se samozřejmě na té době na ztrátách podílejí, jednak samy už přicházejí o výpadky nebo v rámci RUDu, v rámci výpadku z daní o část daňových příjmů.

A druhý problém, který zde je, je samozřejmě v tom, nebo otázka, která zde je, je samozřejmě v tom, že řada obcí i krajů sama podporuje podnikatele nebo jiné osoby právě kvůli výpadku příjmů v rámci, řekněme koronakrize. To znamená tolik za mě stručné slovo. A pokud jde o návrh zpravodaje, tak navrhuji, aby se zpravodajem stal kolega Tomáš Martínek, protože to byl náš společný návrh. Děkuji.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vícha (ČSSD): První dražba odtažených aut vynesla městu přes deset tisíc korun

14:01 Vícha (ČSSD): První dražba odtažených aut vynesla městu přes deset tisíc korun

Ani desetistupňový mráz neodradil zájemce o koupi autovraků. Na historicky první dražbě odtažených a…