Vích (SPD): Jsou principy přímé demokracie nástrojem na dezintegraci společnosti?

06.07.2016 9:20 | Zprávy

Principy přímé demokracie nejsou všespasitelné, ale pokud je s nimi zacházeno šetrně, jsou nejdemokratičtějším způsobem pro politiky, jak by se měli v uvedené situaci zachovat.

Vích (SPD): Jsou principy přímé demokracie nástrojem na dezintegraci společnosti?
Foto: SPD
Popisek: SPD - Svoboda a Přímá Demokracie

Poslední dobou zaplňují naše media prohlášení různých osob vyjadřujících se k Brexitu. Nad postoji teologa a filosofa Tomáše Halíka se člověk může jen pousmát. („Referenda jsou cesta do pekel. Rozhodují v nich totiž nekvalifikovaní lidé o věcech, kterým nerozumí“). O to více zarážející pro mě byl ale rozhovor paní profesorky politologie Vladimíry Dvořákové, uveřejněný v PL, k principům přímé demokracie a pořádání referend. V rozhovoru pro PL například uvádí „Nemáme Commonwealth ani na pobřeží naftu a nemáme speciální vědecké vztahy s USA, co se týká obrany a opravdu jsme menší než New York“. „Je dobré zvažovat, za jakých podmínek přistoupit k takovému způsobu rozhodování, protože to může vést k obrovské dezintegraci společnosti, jejímu rozdělení na další desetiletí a možná i vzniku určitého nepřátelství“.

Politický systém v USA (severoamerický prezidencialismus) a Spojeného království VB (konstituční monarchie) je přece absolutně jiný, než je v naší zemi a zemích střední a východní Evropy obecně. To paní profesorka určitě ví lépe než já. Dezintegraci a rozdělení Evropy zatím přeci provádí všichni, co sedí ve vrcholných orgánech institucí nefunkční EU, za mohutné podpory ČSSD, ANO, KDU-ČSL a TOP09.  Je to přímý důsledek selhání politických elit typu Junckera, Schulze, Tuska, Merkelové, Hollanda atd., které se zahleděly ve svém „vyhřátém teráriu“ sami do sebe. Tyto elity přestaly naslouchat svým občanům a naši vládní představitelé se nechali společně s ostatními státy „ukonejšit“, že všechno se řeší, anebo se bude řešit, anebo se vyzývají k větší aktivitě pro řešení. To dnes již ví asi každý a že EU potřebuje reformu o tom již dnes nepochybuje zřejmě nikdo.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Jak přesně chcete docílit těch sankcí za omezování svobody slova?

Jak by to jako vypadalo v praxi, protože to omezování tu je, i když ti, co se ho dopouští tvrdí opak. Problém taky je, že vás třeba nechají nechají říci svůj názor, ale vzápětí vás za něj nálepkují. Třeba tato vláda. Na takové případy by se postihy také vztahovaly? A jaká? A jak chcete postihnout om...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nerudová (STAN): Mladí lidé mají hlas – i když jim to volební právo zatím nedovoluje

17:03 Nerudová (STAN): Mladí lidé mají hlas – i když jim to volební právo zatím nedovoluje

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k nové stážistce v Bruselu.