Vích (SPD): Jsou principy přímé demokracie nástrojem na dezintegraci společnosti?

06.07.2016 9:20 | Zprávy

Principy přímé demokracie nejsou všespasitelné, ale pokud je s nimi zacházeno šetrně, jsou nejdemokratičtějším způsobem pro politiky, jak by se měli v uvedené situaci zachovat.

Vích (SPD): Jsou principy přímé demokracie nástrojem na dezintegraci společnosti?
Foto: SPD
Popisek: SPD - Svoboda a Přímá Demokracie

Poslední dobou zaplňují naše media prohlášení různých osob vyjadřujících se k Brexitu. Nad postoji teologa a filosofa Tomáše Halíka se člověk může jen pousmát. („Referenda jsou cesta do pekel. Rozhodují v nich totiž nekvalifikovaní lidé o věcech, kterým nerozumí“). O to více zarážející pro mě byl ale rozhovor paní profesorky politologie Vladimíry Dvořákové, uveřejněný v PL, k principům přímé demokracie a pořádání referend. V rozhovoru pro PL například uvádí „Nemáme Commonwealth ani na pobřeží naftu a nemáme speciální vědecké vztahy s USA, co se týká obrany a opravdu jsme menší než New York“. „Je dobré zvažovat, za jakých podmínek přistoupit k takovému způsobu rozhodování, protože to může vést k obrovské dezintegraci společnosti, jejímu rozdělení na další desetiletí a možná i vzniku určitého nepřátelství“.

Politický systém v USA (severoamerický prezidencialismus) a Spojeného království VB (konstituční monarchie) je přece absolutně jiný, než je v naší zemi a zemích střední a východní Evropy obecně. To paní profesorka určitě ví lépe než já. Dezintegraci a rozdělení Evropy zatím přeci provádí všichni, co sedí ve vrcholných orgánech institucí nefunkční EU, za mohutné podpory ČSSD, ANO, KDU-ČSL a TOP09.  Je to přímý důsledek selhání politických elit typu Junckera, Schulze, Tuska, Merkelové, Hollanda atd., které se zahleděly ve svém „vyhřátém teráriu“ sami do sebe. Tyto elity přestaly naslouchat svým občanům a naši vládní představitelé se nechali společně s ostatními státy „ukonejšit“, že všechno se řeší, anebo se bude řešit, anebo se vyzývají k větší aktivitě pro řešení. To dnes již ví asi každý a že EU potřebuje reformu o tom již dnes nepochybuje zřejmě nikdo.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Dobrý den.

Čeho se bojíte víc? STAČILA nebo SPOLU?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hejtman Netolický: Chceme spravedlivé rozdělení peněz

22:01 Hejtman Netolický: Chceme spravedlivé rozdělení peněz

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k rozpočtovému určení daní pro kraje