Vích (SPD): Vojenské vrtulníky se nakonec koupí ty nejdražší, americké

02.09.2019 10:01 | Zprávy

Minulý týden ministr obrany Lubomír Metnar oznámil, že čeští vojáci budou létat ve vrtulnících UH-1Y Venom a AH-1Z Viper. Oba typy strojů jsou od amerického výrobce Bell s nimiž létá Námořní pěchota Spojených států.

Vích (SPD): Vojenské vrtulníky se nakonec koupí ty nejdražší, americké
Foto: Archiv Radovana Vícha
Popisek: Radovan Vích

Jsou tedy primárně do zahraničních operací. Ve finále se rozhodovalo už jen mezi dvěma americkými výrobci Bell a Sikorski.

Předně je třeba říci, že byla odmítnuta možnost modernizace stávajících vrtulníků, tedy Mi 24/35, přičemž Maďarsko a Polsko se touto cestou vydali, i když každý po svém. To by přitom mělo logiku. Jednak jsou to zavedené typy a bylo by to jednoznačně nejlevnější řešení. Jak z hlediska ceny, stávající logistiky a také možnosti zapojení domácího průmyslu na jejich případné modernizaci.

Dále je třeba zdůraznit, že armáda si tímto kupuje předražené vrtulníky, které z hlediska obrany území našeho státu nepotřebuje.

Je také potřeba konstatovat, že tento nákup se značně odlišuje od původního zadání tendru. Mělo se koupit 12 víceúčelových stojů, kupuje se 8 transportních a 4 bojové vrtulníky. Navíc se počítá s tím, že za pár let se dokoupí dalších 12 takových strojů, zřejmě v opačné kombinaci (4+8). Zakázka stojí 14,5 miliardy korun. Součástí nákupu je také komplexní provozní a výcvikový ekosystém (včetně letových simulátorů), náhradní díly a zajištění technické podpory na dva roky (ty právě mohou po dvou letech tuto cenu dále finančně zásadně každoročně navyšovat).

Součástí nabídky byly také zbraně a munice, jako jsou kulomety M230 (7,62 mm) a GAU-21 (12,7 mm), případně rotační kulomety GAU-17A (7,62 mm). Pro Vipery Američané nabídli 14 protitankových řízených střel (PTŘS) AGM-114 Hellfire. Už v původním zadání zakázky byl požadavek české strany na integraci PTŘS. Těmi může být vyzbrojen vrtulník Viper, vrtulník Venom v současné době nikoli (i to může být důvod, proč se kupují nejen Venomy, ale i Vipery). Ale například jedna taková střela typu Hellfire stojí cca 100 000 USD, tedy 2,5 milionu Kč (tj. celkem za 35 milionů Kč za 14 střel, které Američané nabízejí). Jaké kulomety a munici si armáda objednala se ale dozvíme až po podepsání smlouvy. Viper může nést na koncích křídel střely vzduch-vzduch AIM-9M Sidewinder, které má Armáda ČR ve výzbroji, nicméně jim za pět let končí životnost. Takže další náklady. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Jak byste tedy vše řešili vy?

Mě taky štve, že prošetření Blažkovy kauzy budeme platit my, ale na druhou stranu, jak byste to řešili vy jako ANO? Protože zas neřešit to je podle mě taky špatně, takže je to vlastně takový začarovaný kruh. Kdyby vše zaplatil sám Blažek by bylo nejlepší, ale podle mě naprosto nereálné. Co ale třeba...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kolář (TOP 09): Věřili v něco jiného než jejich vrazi

22:31 Kolář (TOP 09): Věřili v něco jiného než jejich vrazi

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k výročí Srebrenice.