Vích (SPD): Vojenský debakl USA a NATO v Afghánistánu a jak přitom nebýt za blbce

21.12.2018 21:10 | Zprávy

Jak jinak chápat včerejší oznámení prezidenta USA Donalda Trumpa?

Vích (SPD): Vojenský debakl USA a NATO v Afghánistánu a jak přitom nebýt za blbce
Foto: archiv
Popisek: poslanec Radovan Vích (SPD)

Spojené státy plánují odvolat z Afghánistánu kolem 7000 vojáků, což je polovina ze současného počtu 14 tisíc vojáků, kteří se v této zemi nacházejí, uvedla televize CNN. Informace o plánech se podle televize objevily v úterý, tedy ve stejný den, kdy americký prezident Donald Trump oznámil odchod armády USA ze Sýrie. Ministr obrany James Mattis, který nesouhlasí s tímto postupem, se proto rozhodl na svůj post rezignovat.

Oficiální rozhodnutí týkající se návratu amerických vojáků z Afghánistánu domů zatím nepadlo, Pentagon má chystat pro prezidenta detaily plánu. USA a jejich spojenci z NATO formálně ukončili bojovou misi v roce 2014. Hlavním posláním nynějších 14 tisíc příslušníků americké armády je vést a podporovat afghánské síly v boji proti Tálibánu. Vládu islámských radikálů svrhla Američany vedená invaze v roce 2001, kterou Spojené státy podnikly v odvetě za teroristické útoky v USA. V Afghánistánu ale působí také americké speciální jednotky, které bojují po boku afghánských vojáků proti Tálibánu a dalším radikálům.

Úřad afghánského prezidenta Ašrafa Ghaního ve své první reakci uvedl, že stažení „několika tisíc zahraničních vojáků nebude mít dopad na bezpečnostní situaci v zemi, nad kterou má afghánská armáda již čtyři a půl roku kontrolu”. No, to je hodně odvážné tvrzení, když denně umírá rukami Talibánu v průměru 25 příslušníků afghánské armády, tedy 175 týdně a 9 tisíc ročně. Roste produkce opia, bezpečnostní situace se zhoršuje a Tálibán v posledních letech dále rozšířil svůj vliv v zemi a ovládá stále větší území. Afghánská vláda v současnosti kontroluje pouze 56 procent území Afghánistánu, zatímco v roce 2015 to bylo 72 procent. Zbylé území má ve svých rukou Tálibán nebo o ně s vládními vojsky bojuje. Je však potřeba si říci na rovinu, že je rozhodnutí nemít na svém území intervenční vojska a hodnocení bezpečnostní situace vlastního státu nechat na samotných afgháncích a respektovat ho.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Afghánistán , NATO , USA , SPD , Vích , Trump

autor: PV

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Langšádlová (TOP 09): Rusko zůstává největší hrozbou pro evropskou bezpečnost

10:17 Langšádlová (TOP 09): Rusko zůstává největší hrozbou pro evropskou bezpečnost

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k Rusku.