Vícha (ČSSD): Já bych nedělal ze starostů blbce

19.07.2017 16:32

Projev na 8. schůzi Senátu dne 19. června 2017 k návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 553/1991 Sb., o obecní policii

Vícha (ČSSD): Já bych nedělal ze starostů blbce
Foto: senat.cz
Popisek: Senátor a starosta Bohumína Petr Vícha (ČSSD)

Vážený pane místopředsedo, milé kolegyně, vážení kolegové, vážený pane ministře, jsem v Senátu přes 10 let, zažil jsem možná pět šest úplně stejných diskusí ve spolupráci tady s momentálně nepřítomným kolegou Kuberou na téma měření městské policie. A to ať již tady byl zákon o městské policii, jako tomu je dnes, nebo zákon o pozemních komunikacích. Všimněte si, že ten pozměňovací návrh, který podal, v podstatě není k zákonu o městské policii, ale k něčemu jinému.

Já bych chtěl říct jenom pár slov, protože kolegové tady už vystoupil, o samosprávě.

Kolega Čunek tady říkal, že si myslí, že by městská policie nemusela fungovat, že by to měla zajišťovat Policie ČR, bezpečnost, má nepochybně pravdu. Ale ten zákon neukládá žádné obci, aby si zřídila městskou policii. Je to možnost i věc samosprávy, aby se rozhodla, jestli považuje bezpečnost, a lidé hodně považují bezpečnost za prioritu v té obci, jestli chce té bezpečnosti napomoci, tak si prostě tu městskou policii může zřídit.

18 let. Opět podceňujeme ty starosty. Je to možnost. Když se vybírá, probíhají aspoň, co já vím, poměrně náročná výběrová řízení, mnohdy používají psychologické testy, může se stát, že může být mladý šikovný člověk, který se hodí na tu policii, může se stát, že může být 30letý, který to nezvládne. Takže jenom v tom věku to není. Opět říkám, je to možnost. Neznamená to, že okamžitě všichni vyberou všechny 18leté policisty. A totéž k tomu měření. Nikdo neukládá městské policii, aby měřila rychlost. Je to věcí samosprávy, jestli se rozhodne, že ten radar pořídí, nebo nepořídí. Za nás, myslím si, ve shodě s kolegou Kuberou, že by bylo fajn, kdyby městská policie nemusela muset měřit, a zajistila to policie státní. Ale bohužel, takto to není. My třeba asi po 15 letech, co jsem byl na radnici, jsme pořídili radar, nakonec na tlak občanů, v době, kdy se u nás stavěla dálnice, devadesátkou se nám přes město honily náklaďáky. Policie ČR měla dva radary na okrese, byla schopná tam zajet jednou za měsíc. Takže nás občané požádali, zajistěte nám tu bezpečnost, my jsme ten radar pořídili, měříme jen velmi zřídka, dokonce máme na webových stránkách města: Dneska nohu z plynu, měříme! Měříme jenom na místech, která nám policie schválí. Není to tak, že ta policie schválí úplně všechno, že se měří dva kilometry od obce jenom za účelem výběru. Velmi přísně na to dohlížejí zejména u přechodů, na těch místech, kde je to ohroženo.

Já bych nedělal ze starostů blbe, kteří nedokáží ten zákon využít, pokud se týká samosprávy, doporučuji skutečně, já jsem byl rád, že všechny výbory to takto schválily, byl jsem také rád, že ve sněmovně se odbyla ta diskuse a přišlo to v této stručné verzi, která je vysloveně pozitivní, takže také doporučuji, abychom to schválili ve znění z Poslanecké sněmovny.

Děkuji.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

Sexuální násilí

Jak se v praxi bude dokazovat, jestli byl k souloži udělen souhlas či nikoliv? Nemám nic proti tomu, že jste změnili zákon, ale k čemu to v praxi bude? Co když jedna si budou strany v tom, zda byl udělen souhlas či nikoliv protiřečit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Havlíček (ANO): Odmítáme stát se spolupachateli účetních experimentů

11:17 Havlíček (ANO): Odmítáme stát se spolupachateli účetních experimentů

Vyjádření na CNN Prima News k jednání o důchodech, publikované na svém veřejném facebookovém profilu