Vinklátová (SLK): Českolipské muzeum představí výstavu lukostřelců a ostrostřelců

04.03.2019 17:21

Od 15. března do konce roku bude v Galerii Chodba Vlastivědného muzea a galerie Česká Lípa probíhat výstava s názvem „Lukostřelci a ostrostřelci v České Lípě“. Expozice představí činnost a historii dvou významných českolipských střeleckých spolků.

Vinklátová (SLK): Českolipské muzeum představí výstavu lukostřelců a ostrostřelců
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Květa Vinklátová

První z nich je Spolek lukostřelců, který byl založen v roce 1581. Ve své činnosti pokračoval nepřetržitě až do druhé světové války. Nejvýznamnější akcí byla vždy slavnost na Svatodušní svátky (Letnice) spojená s tzv. „střílením ku ptáku“, které se konalo kousek od hostince U lukostřelce.

„Připomínání místních tradic je jedním z významných úkolů muzeí. Lukostřelci a ostrostřelci byli váženými občany měst a obcí, kde působili. V některých městech se dnes místní snaží tuto tradici obnovit, i když dnes už jen jako připomínku, bez původní funkce,“ uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Druhý spolek, Sbor ostrostřelců, založený oficiálně v roce 1813, pečoval v mírové době o veřejný pořádek, zákonnost a bezpečnost osob i majetku. Kromě cvičných střeleb a střeleckých slavností na Střelnici byl sbor ve svých slavnostních uniformách se zbraněmi stálou reprezentativní součástí všech oslav církevních a státních svátků i vítání důležitých návštěv až do nacistické okupace.

Kromě historie obou spolků výstava představí kuše, pušky, dřevěnou maketu orla, prapory, části uniformy ostrostřelců a drobné dary věnované spolku lukostřelců.

„Hlavním magnetem výstavy je 38 malovaných ostrostřeleckých terčů, které jsou jedinečným pramenem výtvarného charakteru a společenského poslání pro střelecké soutěže,“ prozradil Jaroslav Panáček, kurátor výstavy.

Terčový obraz tvoří celá řada námětových skupin: motivy morální či moralizující, spojené s příslovími a sentencemi, biblické náměty, výjevy z pověstí a z válek, ale i některé významné události.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Hraba: Pohlaví existují jen dvě. Nic jiného není pravda

22:12 Senátor Hraba: Pohlaví existují jen dvě. Nic jiného není pravda

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k výuce o genderu ve školách.