Tento postoj lze chápat, ale má to jeden zádrhel. I u jeho hnutí jsou doposud nedořešené kauzy ohledně korupčního jednání, ač sám prohlašuje, že bojuje proti korupci. V jeho typické rétorice se opět opřel do privatizace z 90. let, za které samozřejmě může podle jeho rétoriky ODS a ČSSD. Jen pozapomněl říci, že právě on a jeho firma AGROFERT této situace využila pro svůj prospěch. Zejména se jedná o chemické a potravinářské firmy, které jsou součástí super firmy AGROFERT.
Pak si stínová vláda vzala na paškál boj proti inflaci a kritika stínové ministryně financí směřovala na resort, který do prosince sama spravovala a s inflací si vůbec neporadila. Stínová ministryně Alena Schillerová razantně oznámila národu, že bude bojovat proti ekonomické krizi a chudobě v poslanecké sněmovně. Také se zmínila o sociálním balíčku, který za doby jejího ministrování právě prosazovala ČSSD, a právě ona plno návrhů z dílny ministerstva práce a sociálních věcí odmítala a veřejně kritizovala sociální demokracii, že chce rozhazovat peníze. Teď v parlamentní opozici by rozdávala peníze do sociální oblasti. Na závěr svého vystoupení se poslankyně Schillerová zmínila, že bude bojovat o snížení DPH na energie. Nechci se zastávat současné vlády, ke které mám výhrady zvláště v řešení energetické krize, kde nepředkládá jednoznačná řešení, ale plošné snížení DPH v energiích nic neřeší.
Právě k této oblasti vystoupil stínový ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, který samozřejmě srovnával pomoc vlád některých států Evropy na snížení plateb za energie občanům. Jen pozapomněl, že právě on měl prosazoval tato opatření již od loňského léta, kdy cena elektrické energie na energetické burze začala růst nad 2 000 Kč/MWh. Na dotazy novinářů kritizoval návrh vlády na zřízení sociálního tarifu na energie. Je pravdou, že již vláda Andreje Babiše změnu tarifů elektrické energie neřešila. Poslanec Karel Havlíček také pozapomněl na období, kdy za jeho působení ve vládě vyměnil koncem července 2019 Radu Energetického regulačního úřadu a na předsedu navrhnul Stanislava Trávníčka, který byl spoluzodpovědný za zvýšení výkupních cen ze solárních elektráren v době 2006 až 2010. Po nástupu nových členů Rady Energetického regulačního úřadu začátkem srpna 2019 byly omezeny práce na tvorbě nové tarifní struktury, které byly zahájeny již v roce 2018. Nyní nekompromisně kritizuje současnou práci na tarifní struktuře, která za jeho ministrování mohla být zpracována pro maloodběr, tedy pro domácnosti a živnostníky. Také se vehementně opřel do kritiky solárního tunelu s konstatováním, že to bude stát 600 mld. Kč. Přitom do Rady ERÚ nominoval dva bývalé zaměstnance, kteří se podíleli na nezvládnutí rozvoje solárních zdrojů v roce 2010. Dávám si otázku, kde v té době byla BIS, která má hájit ekonomické zájmy státu? Vůbec staronovým členům ve vedení regulačního úřadu nevadilo, že nebyla vypracována strategie na udělování licencí pro solární zdroje?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV