Vodák (Soukromníci): Kasty mezi zaměstnanci sociálních služeb

02.09.2016 17:52

V poslední době se můžeme v řadě zařízení setkávat s vytvářením kast mezi zaměstnanci v sociálních zařízeních. Toto kastování v důsledku snižuje úroveň péče o klienty.

Vodák (Soukromníci): Kasty mezi zaměstnanci sociálních služeb
Foto: Strana soukromníků ČR
Popisek: Strana soukromníků ČR, logo.
reklama
Poslední dobou dochází zejména v pobytových sociálních službách ke kastování zaměstnanců. S takovým kastováním zaměstnanců se setkáváme spíše od nás směrem na východ. Zaměstnancem, který toto kastování nejvíce odnáší zejména  v pobytových sociálních službách a v péči o seniory a postižené jsou tzv. "pracovníci v sociálních službách". Jde o pracovníky, kteří zajišťují to, aby klient byl čistý, najedený a v pohodě. 

Jde tedy o nejdůležitější profesi v těchto zařízeních. Nejdůležitějším proto, že ostatní profese na jeho práci navazují. Paradoxně však jde o osoby s nejnižším platem a nejnižším sociálním statusem. Prakticky se říká, že jsou to ti, kteří utírají postiženým zadnice. Často však zapomínáme na to, že bez dobré hygieny žádné sociální služby nemají dostatečné výsledky.

Na tyto pozice jsou často najímání pracovníci, kteří se na tuto práci nehodí. Málo lidí totiž chce tuto práci dělat, protože ostatní pracovníci si práce této pozice neváží. Často se ve své praxi setkávám s tím, že se v zařízeních sociálních služeb vytvářejí další pozice, které umožňují místo s klienty pracovat v administrativě. Je tedy zřejmý přesun zaměstnanců z pozic pečujících o klienty do pozic řešící administrativu. Dalším trendem je přesun co nejvíce fyzické práce právě na tyto pozice pracovníků pečujících o klienty. V kontaktu s klienty je čím dále, tím méně pracovníků, a často takových, kteří tuto práci vykonávají z nouze, a proto je netěší.

Tím, že pozice v přímém kontaktu s klienty nejsou v zařízení sociálních služeb ceněny, dochází postupně ke snižování úrovně péče o klienty. Pokud neposílíme pozici "pracovníků v sociálních službách" bude úroveň poskytované služby čím dále, tím více snižovaná.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Balín: Nabídky virtuální reality a amaterismu snad neosloví

22:37 Balín: Nabídky virtuální reality a amaterismu snad neosloví

Propagační materiály končí ve sběru, kde asi skončí hlasy voličů?