Vondra (ODS): Transatlantická vazba v multipolárním světě dneška

21.03.2023 15:18 | Komentář

Evropská zahraniční politika prochází v naší době řadou výzev – ruská válka proti Ukrajině se všemi svými důsledky, rostoucí vliv Číny a rozpolcený vztah k ní, noví ambiciózní hráči ve světové politice.

Vondra (ODS): Transatlantická vazba v multipolárním světě dneška
Foto: Reprofoto: XTV
Popisek: Alexandr Vondra (ODS)

Tato situace na jedné straně vedla k utužení transatlantické vazby mezi Evropou a Spojenými státy, na druhé straně odhalila možné budoucí problémy. I o tom s europoslanci během plenárního týdne ve Štrasburku hovořil šéf unijní diplomacie Josep Borrell. 

Anketa

Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

98%
2%
hlasovalo: 38025 lidí

„Největší zkouškou pro transatlantické vztahy v dnešní době je sama měnící se realita geopolitiky. Multipolarita není budoucnost, je to v mnoha ohledech současnost a vidíme to i na příkladu ruské agrese proti Ukrajině, kdy mocnosti jako Čína nebo Indie mají vlastní představy o řešení konfliktu a nebojí se přicházet se svými návrhy. Kromě toho vytvářejí nové obchodní cesty, jichž může Rusko využívat," myslí si europoslanec Alexandr Vondra.

„Válka zasáhla EU v mnoha ohledech nepřipravenou – přiznejme si, že právě všestranná podpora Spojených států je pro Ukrajinu naprosto klíčová. Ale v Americe s měnící se demografickou situací doma a stále vyzývavějším chováním Číny na mezinárodním poli klesá ochota tahat Evropu z průšvihu, a to na obou stranách politického spektra. Proto bychom měli vypnout všechny síly k tomu, aby naše loď do rozbouřených vod geopolitiky vyjela co nejstabilnější – bohužel, v mnoha ohledech do ní sami děláme díry, zneschopňujeme vlastní ekonomiky a průmysl a honíme se za ideologickými chimérami," říká Vondra.

„Transatlantické partnerství zůstává naší prioritou. Evropa však nesmí být koule na noze, ale rovnocenný partner a spoluhráč, který si dokáže v lecčems pomoci sám. Toho dosáhneme jedině tak, že se budeme soustředit na to podstatné – na ekonomiku, na obranu – a nebudeme sami sebe ochromovat. Idealistické cíle mohou být uskutečňovány jedině se zapojením realismu jako prostředku," dodává europoslanec Vondra.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Za volantem od 17

Dobrý den, prý má být možné řídit již od 17,ale pod dohledem. Tím dohledem se myslí kdo? Musímát taková osoba řidičák? A když se ěco stane,ponese daná osoba odpovědnost nebo jak to bude? A od kdy tut možnost zavedete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený příspěvek

Vazba , která přivede svět do záhuby !, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusetadytudy , 21.03.2023 15:40:52

| 7 | 0

Další články z rubriky

Majerová (Trikolora): Úmluva je děsivým výplodem genderové feministické ideologie

8:18 Majerová (Trikolora): Úmluva je děsivým výplodem genderové feministické ideologie

Stanovisko Trikolory k jednání o ratifikaci Istanbulské úmluvy.