Vyhnánek: Volná ruka trhu selhává tam, kde nastupuje chuť nepřiznat všechny příjmy

6.8.2022 7:16 odp. | Ze sítí

Komentář na facebookovém profilu k zákonné povinnosti přijímat platby kartou

Vyhnánek: Volná ruka trhu selhává tam, kde nastupuje chuť nepřiznat všechny příjmy
Foto: repro/prahatv.eu
Popisek: Pavel Vyhnánek

Možná budete překvapeni, ale existuje jeden finanční ukazatel, ve kterém necháváme Německo daleko za sebou: počet plateb kartou na jednoho občana! Zatímco průměrný Čech zaplatí kartou 140x ročně, průměrný Němec pouze 90x. Dodnes mě dokáže překvapit, jaký občas bývá platba kartou v Německu problém.

Anketa

Líbí se vám kampaň, ve které SPOLU staví Babiše vedle Putina?

1%
97%
hlasovalo: 24875 lidí

S Rumunskem a Bulharskem se na chvostu evropské statistiky objevuje Itálie s pouhými 60 transakcemi. Postavila se k tomu ale čelem a zavedla ZÁKONNOU POVINNOST přijímat platby kartou pro všechny obchodníky a poskytovatele služeb. Kdo v Itálii neumožní platbu kartou, vystavuje se od letošního července riziku sankce 30 EUR plus 4% hodnoty celé transakce.

Když jsem si tady s myšlenkou povinné akceptace karet nedávno prohrával, dočkal jsem se kritiky "zprava", protože omezování podnikatelské svobody, volná ruka trhu a tak. No, schválně zkuste uhodnout, jaké vlády stojí za italskými opatřeními, o kterých se bavíme. Ty, v jejichž čele stáli nejdříve Mario Monti a později Mario Draghi!

Oba úředničtí premiéři, oba celoevropsky uznávání ekonomové, které z přehnaně levicových či protitržních nálad nepodezírá asi nikdo. Oba ale pochopili, že volná ruka trhu selhává tam, kde nastupuje přirozená chuť obchodníka nepřiznat všechny příjmy finančnímu úřadu. A že podobný zásah shora může soutěž jedině posílit, protože nastaví stejné podmínky pro všechny hráče na trhu.

Vidím to podobně. A dokonce vím, kdy Česko zavede stejná opatření. V roce 2033. Proč? Prosté. Zákaz kouření v gastrozařízeních zavedla Itálie v roce 2005. V té době jsme si ještě mysleli, že to je netržní. Názor jsme ale změnili v roce 2016 a od té doby si většina společnosti neumí kouření v restauracích představit. S kartami to bude podobné, uvidíte.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Jan Bauer byl položen dotaz

selhání vlády

Dobrý den, nemáte to jako politici lehké, na druhou stranu, jste za vodou, takže mimo realitu běžných lidí. Myslíte, že rady typu, více se oblečtě, méně se koupejte v teplé vodě... jsou k něčemu jinému, než že pobouří lidi? Ono to totiž vypadá, že vám úplně chybí sociální cítění nebo nevim.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Johnová (Praha sobě): Hlavní město zvyšuje kvalitu služeb pro oběti partnerského násilí

14:58 Johnová (Praha sobě): Hlavní město zvyšuje kvalitu služeb pro oběti partnerského násilí

Před dvěma lety se hlavní město zavázalo modernizovat a posílit kapacity specializovaných služeb pro…