Vymazal (Piráti): Podáváme trestní oznámení na pochybné dotace za miliony

21.06.2021 20:48 | Zprávy

Vláda ohrožuje funkční protidrogovou politiku. Piráti a nezávislí experti odmítají její snahy o centralizaci problematiky závislostí pod Ministerstvo zdravotnictví. I z toho důvodu, že zde podle závěrů Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) docházelo v minulosti k pochybnému rozdělování dotací.

Vymazal (Piráti): Podáváme trestní oznámení na pochybné dotace za miliony
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Vymazal

„Snahy přesunout tuto oblast pod Ministerstvo zdravotnictví, a obejít tak funkční meziresortní přístup, jsou pro tuto citlivou problematiku smrtelnou ranou. Na základě šetření NKÚ navíc podám trestní oznámení, aby byly prošetřeny čachry na Ministerstvu zdravotnictví, kde se vynaložily miliony na dotační projekty, které nesplňovaly adekvátní náležitosti,“ uvedl pirátský poslanec Tomáš Vymazal.

„Vláda pokračuje ve snahách o převedení veškeré agendy protidrogové politiky pod Ministerstvo zdravotnictví. Má v plánu zrušit Radu vlády pro koordinaci protidrogové politiky a přesunout dané pracovníky pod zmíněný resort. Toto vše kabinet koná bez ohledu na důraznou kritiku (ZDE), kterou vůči plánu od počátku vznášejí odborníci z neziskových organizací, jenž u nás reálně poskytují síť pomoci a prevence rizikového návykového chování. Pirátská strana se dlouhodobě vymezuje (ZDE) vůči rušení tohoto pracoviště na úrovni Úřadu vlády, které může díky své meziresortnosti a zastřešujícímu charakteru být účinným nástrojem politiky v oblasti a garantovat spravedlivé rozdělování státních peněz v dotačních řízeních,“ popsala vedoucí meziresortního týmu Návykové chování, Janka Michailidu.

Proti přesunu této agendy pod Ministerstvo zdravotnictví podle Pirátů jasně hovoří i nedávno vydaný závěr (ZDE) z kontrolní akce provedené Nejvyšším kontrolním úřadem (NKÚ). „V období let 2016 až 2019 vydalo Ministerstvo zdravotnictví přibližně 18,6 milionu korun na projekty v oblasti protidrogové politiky, které však nesplňovaly náležité požadavky pro získání dotace a v některých případech postrádaly specifikaci účelu dotace. Nejde o první pochybení, dle dřívějšího závěru NKÚ (ZDE) ministerstvo mimo jiné nezveřejnilo seznam projektů, které úspěšně prošly výběrovým řízením, nebo schvalovalo finální výši dotací s několikaměsíčním zpožděním,“ řekl Vymazal s tím, že podá trestní oznámení na neznámého pachatele, aby došlo k důslednému prošetření příčin opakovaně nezvládnutého dotačního řízení v oblasti protidrogové politiky.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Piráti: Vláda selhala, občané mají právo na moderní služby

23:08 Piráti: Vláda selhala, občané mají právo na moderní služby

Od dnešního dne platí odklad účinnosti tzv. digitální ústavy, tedy zákona o právu na digitální služb…