Vysočinští lidovci řešili, kudy má KDU-ČSL jít dál a co má upřednostnit

17.04.2018 9:06

Na sedmdesát členů a příznivců KDU-ČSL z celé Vysočiny se v sobotu 14. dubna sešlo v orlovně v Kamenici u Jihlavy, aby se zamýšleli nad budoucím programem své strany.

Vysočinští lidovci řešili, kudy má KDU-ČSL jít dál a co má upřednostnit
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Logo KDU-ČSL

Krajská programová konference obnášela pět prezentací a zájemci pak mohli diskutovat jak o obecnějším směřování strany, tak o konkrétních návrzích.

První dvě prezentace se týkaly zamyšlení nad místem KDU-ČSL v politickém spektru. Petr Dvořák se odrazil od programu německé CDU/CSU a definoval stranu jako středopravou a křesťanskou se silným sociálním důrazem a tématy jako vymahatelnost práva, sociální soudržnost, odpovědnost, šetrnost. Jan Mazanec zmínil, že levicový liberalismus spolu s destrukcí tradičních pilířů a překotným vývojem techniky přináší konzervativní protireakci - a vidí KDU-ČSL jako lidově-konzervativní stranu zdravého rozumu.

Další prezentaci uvedl Jan Matějů, podle kterého by KDU-ČSL neměla slibovat plošné dávky a úlevy, ale vytvářet prostor na to, aby se lidé o sebe dokázali postarat sami. Zmínil i řadu propopulačních opatření v úrovni ekonomiky (novomanželské půjčky, daňové asignace, částečné úvazky). Krajský předseda Vít Kaňkovský se zabýval rodinou na širším pozadí – mj. v oblasti sociální (mezigenerační solidarita), zdravotnictví a pracovního trhu. Uvedl přitom řadu varujících statistik – například Česko je v EU na chvostu v úspěšném návratu žen do práce po mateřské. Sérii prezentací uzavřeli Jaromír Kalina a Karel Křivánek, podle kterých by se KDU-ČSL měla víc věnovat tématu exekucí, souvisejících s nezaměstnaností, dalšími patologickými sociálními jevy a s rozpadem rodin.

Hosty krajské programové konference byli předseda strany Pavel Bělobrádek, europoslanci Michaela Šojdrová a Tomáš Zdechovský, dále exministr Daniel Herman (který je spolu s Marií Dudíkovou senátním kandidátem ve vysočinských okresech) a také místopředseda Programové rady Jan Kasal. „Kořeny KDU-ČSL sahají až do 19. století a pokud jsme dokázali vytrvat tak dlouho a překonat řadu překážek, tak je to důkaz toho, že naše kořeny jsou hluboké a pevné,“ povzbudil přítomné Daniel Herman. Na závěr všem poděkoval krajský předseda a poslanec Vít Kaňkovský. Podněty z konferenci budou dál dopracovány a tlumočeny na celostátní programové konferenci v září.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejtman Šimek: Věřím, že územní studie ukončí diskuse nad správností trasování komunikací

10:41 Hejtman Šimek: Věřím, že územní studie ukončí diskuse nad správností trasování komunikací

Územní studie doporučila konečnou podobu dopravního uspořádání v brněnské aglomeraci