Vystrčil (ODS): Oba národy jsou si možná ještě blíže než před rozdělením

01.01.2023 13:20 | Tisková zpráva

30. výročí samostatnosti Česka a Slovenska si šéfové obou národních Parlamentů připomněli výstupem na Velkou Javořinu na společné hranici.

Vystrčil (ODS): Oba národy jsou si možná ještě blíže než před rozdělením
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Senátu Miloš Vystrčil

U příležitosti 30. výročí vzniku dvou samostatných demokratických států – České a Slovenské republiky – se poslední den v uplynulém roce vydali předseda Senátu Miloš Vystrčil, předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová a předseda slovenské Národní rady Boris Kollár na nejvyšší vrchol Bilých Karpat na hraničním pomezí mezi oběma zeměmi. U Památníku česko-moravsko-slovenské vzájemnosti si položením květin připomněli pokojné rozdělení Československa.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil ve svém projevu sdělil: „V době rozdělení Československa mi bylo 33 roků a dobře jsem vnímal, co se děje. Bylo mi líto, že jsme tomu nedokázali zabránit. Na druhou stranu, když teď vidím, jak se to vyvinulo, že například jen já mám více slovenských kamarádů než tehdy, že jsme si oba národy možná ještě blíže než před rozdělením, tak si myslím, že jsme to všechno zvládli. To, že máme nadále dobré vztahy, ukazuje, že se s tím obě země vypořádaly více než dobře.“ Dále komentoval silvestrovský výšlap: „Velká Javořina je takovou pyramidou česko-slovenských či slovensko-českých vztahů, místem, kde se ty společné vazby tradičně pojí.“

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová uvedla: „Přesně před 30 lety se naše státy vydaly každý svou vlastní cestou, abychom se společně po čase opět shledaly v rodině členských států NATO i EU. V současnosti jsou česko-slovenské vztahy v nejlepším stavu za celou svou dlouhou a velmi spletitou historii. Dnešní společný výstup na Velkou Javořinu vnímám jako symbolické potvrzení, že i různé cesty mohou vést k jednomu cíli, mají-li lidé společně sdílenou vizi.“

„Moje maminka se narodila ve Zlíně, moje babička ve Znojmě a táta na středním Slovensku. Pocházím doslova z československé rodiny. A dnes jsme si takovou vzájemnost mezi Slováky a Čechy připomněli i společným výstupem na Velkou Javořinu. Přestože si po rozdělení obě republiky budují svůj vlastní úspěšný příběh, vždy mezi námi zůstává soudržnost a bratrství. A to je mým přáním i do budoucna, stavět na pevných základech a nadále pěstovat přátelské vztahy,“ řekl ve svém pozdravu předseda Národní rady Boris Kollár.

Za Senát se výstupu dále zúčastnili místopředseda Senátu Tomáš Czernin, místopředseda zahraničního výboru Miroslav Balatka, místopředseda Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Josef Bazala, senátorka Eva Rajchmanová a senátor Tomáš Třetina, za Poslaneckou sněmovnu předsedkyně Výboru pro životní prostředí Jana Krutáková, předseda Výboru pro evropské záležitosti Ondřej Benešík a poslanec Martin Hájek a za slovenskou Národní radu předsedkyně Mandátového a imunitního výboru Anna Andrejuvová.

Velká Javořina je se svými 970 metry nejvyšším vrcholem Bílých Karpat. Hornatá oblast, v níž vedle sebe česká a slovenská komunita žije již dlouhá století, se stala symbolem přetrvávající česko-slovenské blízkosti a památným místem, kde se mimo jiné pravidelně konají letní Slavnosti bratrství Čechů a Slováků a kde místní obyvatelé udržují tradici silvestrovského výšlapu.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hašek (PRO): Jak moc kyselá a pro koho bude letos znojemská okurka?

11:17 Hašek (PRO): Jak moc kyselá a pro koho bude letos znojemská okurka?

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke korupční kauze na znojemské radnici