Výzva zelených ministryni Šlechtové: Neblokujte zákon o sociálním bydlení

21.12.2016 20:21

Předseda Strany zelených Matěj Stropnický dnes odeslal otevřený dopis ministryni pro místní rozvoj Karle Šlechtové s výzvou, aby přestala blokovat přijetí zákona o sociálním bydlení. Dopis spolu s ním podepsalo dalších 49 zastupitelů za Stranu zelených.

Výzva zelených ministryni Šlechtové: Neblokujte zákon o sociálním bydlení
Foto: zeleni.cz
Popisek: Logo Strany zelených

Vážená paní ministryně,

obracíme se na Vás v době počínající zimy a blížících se Vánoc kvůli otázce, která nám již mnoho let velmi leží na srdci – v otázce zákona o sociálním bydlení. Novou životní perspektivu má přinést i osobám žijícím trvale na ulici, které jsou právě v tomto období nejvíce ohroženy, a to ohroženy na životech.

Zákon o sociálním bydlení není pouze závazek, který Vaše vláda slíbila obyvatelům České republiky ve vládním prohlášení, je především důležitou normou, která zásadním způsobem ovlivňuje životy obyvatel. Zákon o sociálním bydlení je klíčovým prvkem v posilování stále ohroženější soudržnosti společnosti. Bydlení není výsada, ale podle mnohých právo. V rozvinuté společnosti, jako je ta naše, má mít každý možnost bydlet důstojně.

Dnešní přetrvávající praxe, kdy zůstává čím dál více lidí zcela bez přístřeší nebo bydlí v substandardním bydlení na ubytovnách, je zcela nedůstojná v zemi, jejíž ambicí je patřit mezi nejvyspělejší země světa. Domníváme se, že síla společnosti se pozná podle toho, jak se dokáže postarat o své nejslabší a nejohroženější.

Se znepokojením proto sledujeme dosavadní diskusi nad zákonem z dílny Ministerstva práce a sociálních věcí a konkrétně jsme znepokojeni Vaším vícekrát veřejně vyjádřeným nesouhlasem s tímto návrhem i některými zásadními připomínkami, které Váš resort uplatňuje v připomínkovém řízení.

Jedním z hlavních argumentů proti přijetí zákona, který předkládá i Váš úřad, je obava, že obcím tento zákon bude sociální politiku nutit proti jejich vůli. Nesdílíme tento názor našich kolegů a kolegyň ze Svazu měst a obcí, rovněž opakovaně vyjádřený. Kdyby obce uměly tento problém vyřešit bez pomoci státu, jistě by to již dávno udělaly. Opak je však pravda.

Vážená paní ministryně Šlechtová, jako zastupitelé a zastupitelky měst a obcí Vás vyzýváme k hledání konstruktivní cesty k úspěšnému přijetí zákona o sociálním bydlení ještě v tomto volebním období.

S pozdravem

Matěj Stropnický, předseda Strany zelených, zastupitel Hlavního města Prahy a Městské části Praha 3
Jana Drápalová, starostka v Brně – Novém Lískovci, magistrátní a krajská zastupitelka
Michaela Petrová, místostarostka v Táboře
Ondřej Syrovátka, místostarosta v Novém Jičíně
Josef Šedlbauer, radní v Liberci

a 45 dalších zastupitelů za Stranu zelených

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Slavík (TOP 09): Jak jsou na tom Votice s vodou

21:52 Slavík (TOP 09): Jak jsou na tom Votice s vodou

Voda je a zůstane klíčovou strategickou surovinou. Máme jí stále dost, je kvalitní, čistá, zdravotně…