Zámečník (KDU-ČSL): Rozjíždí se nové kolo kotlíkových dotací

28.06.2023 9:01 | Tisková zpráva

Až 130 tisíc korun k pořízení kotle na biomasu nebo až 180 tisíc na pořízení tepelného čerpadla. Jihomoravský kraj připravuje vyhlášení nového kola takzvaných kotlíkových dotací. Na tiskové konferenci v úterý 27. června 2023 o tom informoval náměstek hejtmana Jan Zámečník.

Zámečník (KDU-ČSL): Rozjíždí se nové kolo kotlíkových dotací
Foto: kraj Jihomoravský
Popisek: Jan Zámečník (KDU-ČSL)

„V tomto kole máme připraveno více než 63 milionů korun. Předpokládáme, že takto vyměníme přibližně 395 nevyhovujících zdrojů vytápění. Vyhlášení krajské výzvy plánujeme na 30. června, samotný sběr žádostí se rozběhne letos 1. srpna. O dotaci budou moct zájemci žádat až do konce srpna 2024,“ uvedl podrobnosti náměstek hejtmana Jan Zámečník.

Jak následně dodal, hlavním cílem kotlíkových dotací je jejich nesporný pozitivní vliv na kvalitu ovzduší na jihu Moravy. „Kotlíkové dotace jsou důležitým nástrojem pro ochranu životního prostředí jak z hlediska energetické účinnosti, tak s ohledem na snižování emisí znečišťujících látek. Efektivnější zařízení navíc přispívají ke snižování spotřeby paliva, což přináší nižší náklady na vytápění pro jednotlivé domácnosti. Za jejich další pozitivní vliv můžeme počítat podporu inovací a rozvoje trhu s energeticky účinnými technologiemi,“ konstatoval Zámečník.

Aktuálně připravované kotlíkové dotace mají také silný sociální akcent. Žadatel o dotaci může být vlastník nebo spoluvlastník rodinného domu, bytové jednotky nebo trvale obývané rekreační stavby.

To vše za splnění jedné ze dvou následujících podmínek:

1. Žadatel a všichni členové jeho domácnosti pobírají ke dni podání žádosti o podporu starobní důchod nebo invalidní důchod pro invaliditu 3. stupně.

Nebo:

2. Žadatel (nebo některý z členů jeho domácnosti) v období od 1. ledna 2022 do doby podání žádosti o podporu pobíral příspěvek na bydlení (přitom není nutné, aby příspěvek pobíral po celou dobu).

Sběr žádostí bude probíhat jako doposud: tedy elektronicky přes Dotační portál Jihomoravského kraje s povinností následného doložení listinné verze včetně povinných příloh. Podrobnosti o kotlíkových dotacích naleznete ZDE.

Od roku 2014 až dosud rozdělil kraj na výměnu zastaralých vytápěcích zařízení celkem 491,4 milionu korun. Na jižní Moravě tuto nabídku využilo 4 476 žadatelů.

reklama

autor: PV

Tomio Okamura byl položen dotaz

zemědělství

Mluvíte o likvidaci našeho zemědělství. Ale jak vysvětlíte, že zisky zemědělců rostou? Mě přijde, že si stěžují neoprávněně. Jediný, kdo tady trpí, jsme my, a to kvůli vysokým cenám potravin. A podle mě jsou na vině i zemědělci nebo to vidíte jinak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Huť Liberty Ostrava byla podle dostupných informací systematicky vytunelovaná

20:07 Okamura (SPD): Huť Liberty Ostrava byla podle dostupných informací systematicky vytunelovaná

Projev na 94. schůzi Poslanecké sněmovny 27. února 2024 - návrh nazařazení mimořádného bodu s názvem…