Zaorálek (ČSSD): Nejvíc zaráží, jak lehce se rozdávají nebo odebírají sympatie

20.11.2018 13:52

Komentář na facebookovém profilu ke stavu současné politiky

Zaorálek (ČSSD): Nejvíc zaráží, jak lehce se rozdávají nebo odebírají sympatie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek

Historik Jan Tesař kdysi napsal, že český národ byl počat na prknech biedermeierského lidového divadla. To mu vtisklo pečeť. Tam, kde se jiné národy utvářely bojem a skutečnými revolucemi, my jsme vždy vystačili s týdenním úžasným happeningem. Národ se přehrává na prknech pódií. Například v roce 1938 to byl celotýdenní velký happening mobilizace na téma: chceme bojovat! Že jsme celých šest let před tím dávali vším najevo nechuť bojovat, úspěšně vytěsňujeme. A takto divadelně se chováme stále.

Politika je pro mnohé především špinavá profese a jak jsme slyšeli "kdybych šel do velké politiky, tak bych se z toho musel poblít". Ale je omyl si myslet, že vystačíme jednou za čas s týdenním happeningem, kdy si celý ten boj za demokracii znovu na prknech přehrajeme a vyhodí se pár věnců do koše.

George Orwell si v roce 1942 poznamenal do svého deníku: Začínám si myslet, že čestný intelekt a smysl pro objektivní hodnocení již prostě zmizely ze zemského povrchu. Každý myslí rétoricky, každý prostě jen pojednává určitý "případ" se záměrným potlačením názoru oponenta, navíc s totální necitlivostí vůči jakémukoli utrpení, pokud se zrovna netýká jeho samého. Nikdo není čestný a všichni jsou krutě neteční vůči lidem vně pomyslného okruhu jejich bezprostředních zájmů. Nejvíc na tom všem ale zaráží způsob, jak se lehce podle okamžité politické prospěšnosti rozdávají nebo odebírají sympatie.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Toman: Nebudeme ustupovat nátlaku, kontroly hovězího jsou nutné

13:32 Ministr Toman: Nebudeme ustupovat nátlaku, kontroly hovězího jsou nutné

Cílem všech opatření, přijatých českou stranou v souvislosti s problémy polského hovězího masa, je ú…