Zdechovský (KDU-ČSL): Bývalá pečovatelka Barnevernu promluvila o děsivých praktikách

19.02.2015 11:53

Norka Elisabeth Bettan Kjelstad je matkou jedné dcery a také trojnásobnou babičkou. Mohla by si nyní užívat spokojeného stáří a důchodu. Jenomže, život jí změnil Barnevernet, kde pracovala jako pečovatelka.

Zdechovský (KDU-ČSL): Bývalá pečovatelka Barnevernu promluvila o děsivých praktikách
Foto: Mgr. Tomáš Zdechovský
Popisek: Mgr. Tomáš Zdechovský

Stala se svědkem hrůzných praktik této instituce, proto svoji práci po šesti letech skončila. Její svědectví je pro nás cenné v tom, že byla několik let „insiderem.“ Z této pozice potvrzuje mnohé z toho, co už víme z případu Evy Michalákové.

Obětí může být opravdu každý….

Poměry uvnitř organizace, která měla chránit blaho dětí, jí otřásly. Děti mohly pouze zřídka vídat své rodiče a nesměly s nimi mluvit vlastní mateřštinou. Sama se svěřila, že zoufalí rodiče jí volali, co je s jejich dětmi. Ona ale mohla odpovědět jen to, že jsou v pořádku. A to samozřejmě i v případech, kdy to nebyla pravda. ¨

Zkrátka je zcela jasné, že to, co jsme se dozvěděli z případu kluků Denise a Davida, zdaleka nebylo ojedinělé. Představa práce v takovém prostředí, kde není možné nahlas říkat pravdu, musí být pro normálního člověka děsivá.

Neznalost zákona neomlouvá

Příběh bývalé pečovatelky v sobě nese velmi krutou ironii osudu. Při odchodu z Barnevernetu nejspíše vůbec netušila, že na seznam obětí instituce, pro kterou pracovala, brzy přibude také ona sama. Potkal ji podobný osud jako Evu Michalákovou, protože i zmíněná paní Elisabeth zatím neúspěšně bojuje za navrácení dětí, v tomto případě vnuků.

Obvykle platí, že neznalost zákona neomlouvá a je pravdou, že ve spárech Barnevernetu se často ocitají cizinci, kteří dobře neznají místní prostředí. Účinná ochrana neexistuje.  Ani dokonalá znalost Barnevernetu nemusí člověku vůbec pomoci vyhnout se nepříjemnostem s ním.

…stačí nesmyslné udání

Máte-li v rodině děti a zároveň člověka, který vám chce škodit, potom máte zároveň i pádný důvod k obavám. Barnevernet si v tomto nebere příliš velké servítky a nějaké důkazy jej příliš nezajímají. Bývalá pečovatelka se sama nechala slyšet, že k odebrání stačí pouhé udání. Nic více.

Paní Kjelstad  měla nemocnou dceru, trpící poporodními depresemi.  Jako babička pečovala o jednu ze svých vnuček. Těsně poté, co skončila s prací pečovatelky, napsal její exmanžel šestistránkové udání, v němž vylíčil svoji bývalou choť jako alkoholičku, feťačku a vůbec člověka, který se nedokáže o vnučku postarat. Dítě jí bylo, jak asi správně tušíte, odebráno. 

Další dvě vnoučata sebrali přímo její dceři, a to kvůli nesmyslnému obvinění, že se o ně prý špatně starala. Myslíte si, že v péči BV bylo dětem lépe? Samozřejmě ani náhodou. Podle jejích slov byla nejstarší vnučka v péči Barnevernetu dokonce bita. Na schůzky měla navíc přicházet v otrhaných a špinavých šatech.  Instituce, která má chránit děti, tak nejenže dětem nepomáhá, ale naopak dává prostor k jejich fyzickému a nejspíše i psychickému trýznění. Takhle má tedy vypadat ochrana dětí?

Stovky článků upozorňují na norské praktiky.

Článku s „norskou tématikou“ už bylo napsáno mnoho a odstartoval je právě případ Evy Michalákové a jejích dětí. Nikoho, kdo už něco ví, jak to v norské sociálce chodí, může ještě něco překvapit.  Snad ani to, že zde mimochodem mohl působit člověk, u něhož se během rozsáhlé mezinárodní razie zjistilo, že má zálibu v dětské pornografii.

Paní Elisabeth Bettan Kjelstad dnes pracuje se svým nynějším manželem pro organizaci  3. mai  vi krever gransking av barnevernet (3. Květen, chceme vyšetřování Barnevernetu). Patří k těm málo lidem, co se odvážili promluvit. Věřím, že když problémy spojené s norskou ochranou dětí začínají prosakovat na veřejnost i v Norsku, budou se ozývat i další. Systém, který měla možnost dokonale poznat zevnitř, až nápadně připomíná totalitní společnost v malém. Jak dlouho nad tím bude ještě Norsko zavírat oči a mlčet nad tím, co se děje?

Přeji hezký den a veselou mysl!

Tomáš Zdechovský

  • KDU-ČSL
  • Místopředseda KDU-ČSL
  • europoslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš Zdechovský - profil

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zdechovský (KDU-ČSL): Vyšší zdanění nemovitostí? Rozhodně ne

22:02 Zdechovský (KDU-ČSL): Vyšší zdanění nemovitostí? Rozhodně ne

Komentář na facebookovém profilu k bydlení pro mladé.