Zdechovský (KDU-ČSL): Evropská diplomacie se snaží pomoci vězněnému Petru Jaškovi

24.12.2016 20:01

V případu křesťanského misionáře Petra Jaška, který je už více než rok vězněný v Súdánu, svitla další naděje. Do jednání o propuštění se totiž kromě české diplomacie aktivně zapojila i ta evropská. Tuto skutečnost potvrdila v odpovědi na dopis s žádostí o pomoc zaslanou lidoveckými europoslanci přímo vysoká představitelka EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Frederika Mogherini.

Zdechovský (KDU-ČSL): Evropská diplomacie se snaží pomoci vězněnému Petru Jaškovi
Foto: red
Popisek: Europoslanec Tomáš Zdechovský

„S velkým zájmem pozoruji situaci ohledně lidských práv v Sudánu, která nenese žádné známky zlepšení v poslední době,“ píše v odpovědi Mogherini s uvedením konkrétních pochybení místní vlády a ujišťuje, že dobře zná jak situaci Petra Jaška, tak i jeho kolegů.

„Chtěla bych vás ujistit, že velmi pozorně sledujeme vývoj soudního procesu. Evropská delegace v Khartoumu ve spolupráci s v místě přítomnou mezinárodní komunitou zajišťuje přítomnost mezinárodních organizací při všech soudních stáních. Podle advokáta Petra Jaška se v poslední době už ani nemluví o obviněních ze špionáže, což by mohlo znamenat, že se případ vyvíjí správným směrem.“

V polovině listopadu zaslali lidovečtí europoslanci Pavel Svoboda, Michaela Šojdrová a Tomáš Zdechovský dopis šéfce evropské diplomacie Frederice Mogherini, kterou žádali o podporu v záležitosti propuštění Čecha Petra Jaška ze súdánského vězení, kde mu na základě špatné interpretace jeho humanitárních aktivit jako snahu o pokřesťanštění tamního obyvatelstva hrozil až nejvyšší trest.

S českou stranou se bude jednat až po zveřejnění rozsudku

Mogherini dále v dopise uvádí, že velvyslanec EU projednal případ přímo se súdánským prezidentem Bashirem. Ten případ hodnotí jako komplikovaný a tvrdí, že vláda není v pozici, kdy by mohla intervenovat a soudní proces musí proběhnout do konce.

„Až padne rozsudek, bude se hledat řešení s českou stranou. V každém případě budeme při jednáních se súdánskými partnery na všech úrovních pokračovat v upozorňování na případ pana Jaška,“ uzavírá dopis Komisařka.

„Odpověď mě velice potěšila, protože je vidět, že evropská diplomacie situaci skutečně sleduje a opravdu se snaží pomoci. Vnímám to jako obrovskou naději, nejen pro Petra Jaška, ale i pro další souzené. Pevně věřím, že tento případ přispěje k celkovému zlepšení lidských práv v této zemi,“ komentoval odpověď komisařky Mogherini europoslanec Tomáš Zdechovský.

Případem českého humanitárního pracovníka Petra Jaška a jeho spoluvězňů se zabývá i Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva. Tomu byla v listopadu předána petice s více jak 350.000 podpisy občanů Evropské unie.

Dopis europoslanců byl zveřejněn ZDE

Odpověď paní Mogheriny je k nalezení ZDE a ZDE

Petice na podporu Petra Jaška má více než 370.000 podpisů (ZDE)

Tomáš Zdechovský

  • KDU-ČSL
  • Poslanec EP a člen předsednictva KDU-ČSL
  • europoslanec

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Munzar (ODS): Zisk není sprosté slovo

17:17 Munzar (ODS): Zisk není sprosté slovo

Sociální role a odpovědnost firem jsou témata, která se dnes hodně řeší. Nejde ale o nic nového. Již…