Ne nadarmo bývá pondělí po březnové změně času často označováno jako „sleepy Monday,“ tedy ospalé pondělí. Podrobně se o tomto problému píše v článku Sleepy Monday is making you cranky, lazy and possibly dangerous (Ospalé pondělí vás dělá rozmrzelé, líné a možná nebezpečné), který nedávno vyšel na serveru Quartz.com, a mohu ho jej vřele doporučit. Ať už je datum jakékoliv, problémy s přechodem na letní čas jsou na obou stranách Atlantiku navlas stejné. Mnohé nám o účincích změny času můžou napovědět zjištění na druhé straně Atlantiku.
Jak už ale napovídá označení „sleepy Monday,“ lidé mají kvůli změně času na letní větší sklony k ospalosti. Některým to bude možná znít neuvěřitelně, ale ano, i jedna chybějící hodina spánku dokáže udělat své. A bohužel zdaleka nejde jenom o ospalost a ranní únavu. Důsledky bývají mnohem dalekosáhlejší. Zjištění z amerického prostředí můžou být navíc velmi dobře přenositelná i na starý kontinent. Lidský organismus by měl všude reagovat na změny stejně či velmi podobně.
A na co vědci přišli?
Podle slov profesora Christophera Barnese z University of Washington jsou lidé v tento den více podráždění a pomalejší a také odvádějí horší pracovní výkony. Existují k tomu koneckonců i celkem dobře vypovídající statistické údaje:

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV