Zdechovský (KDU-ČSL): Ministryně Marksová systematicky neřeší podporu rodičů s těžce nemocnými dětmi

31.12.2015 9:19

V České republice bohužel neexistuje podpora rodičů, kteří se starají o těžce nemocné děti. Veřejné sbírky a pomoc od dárců je jedinou možností, jak alespoň částečně pomoci. Přesto je to nedostatečná pomoc.

Zdechovský (KDU-ČSL): Ministryně Marksová systematicky neřeší podporu rodičů s těžce nemocnými dětmi
Foto: red
Popisek: Europoslanec Tomáš Zdechovský

O pětiletého Honzíka, který je následkem tonutí ve vigilním komatu, se starají jeho rodiče. Jeho stav vyžaduje 24 hodin péče.

„Několik hodin denně s ním musejí rodiče rehabilitovat, krmí ho stříkačkou do sondy pětkrát denně a vykonávají osobní hygienu. Jedinou možností, jak jeho stav alespoň částečně zlepšit, je autotransplantace kmenových buněk z kostní dřeně, kterou provádějí na klinice v Bělehradě,“ popisuje Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který se o případ malého Honzíka zajímá. Podle něj je smutné, pokud ministerstvo práce a sociálních věcí nemá vytvořen speciální fond na tyto ojedinělé případy.

„Obrátili se na mě rodiče se svým příběhem, proto jsem se rozhodl jim pomoci. Oceňuji jejich péči a obětavost, kdy se doma starají o svého těžce nemocného syna. Je to obrovská oběť a mrzí mě, že právě tito rodiče nejsou v České republice ze strany státu nijak podpořeni,“ říká Zdechovský.

Zdechovský bude iniciovat debatu o podpoře rodičů starající se o těžce nemocné děti

Europoslanec Zdechovský se dlouhodobě věnuje problematice práv rodičů. Podle něj by měla být zachována práva biologických rodičů na výchovu dětí. Vackovi se o svého těžce nemocného syna starají, ale bez podpory státu.

„Nemáme se na koho obrátit, nemáme šanci si ani odpočinout. Když nepomůže rodina, jsme v absolutní beznaději. A co se finančních prostředků týče -  něco proplatí pojišťovna, ale nebýt dárců, nikdy bychom neměli šanci to zvládnout, protože třeba jen speciální strava do sondy nás na počátku přišla na 9000 Kč měsíčně,“ popisuje maminka Brigita Vacková.

Jelikož se na Zdechovského stále častěji obracejí rodiče s podobnými problémy, chce iniciovat na vládní úrovní řešení tohoto problému. „Chci hledat inspiraci v členských státech Evropské unie a věřím, že se nám podaří najít vhodný model tak, aby Česká republika nastavila do budoucna podporu rodičům s těžce nemocnými dětmi,“ dodal europoslanec, který se rodičovské péči dlouhodobě věnuje.

Tomáš Zdechovský

  • KDU-ČSL
  • Dnes jsem získal 2. místo na kandidátce KDU-ČSL. Jedeme dále
  • europoslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Primátor Hřib: Člověk občas nevychází z údivu

11:45 Primátor Hřib: Člověk občas nevychází z údivu

Komentář na facebookovém profilu k odmítnutí převzít záštitu nad akcí Českého svazu bojovníků za svo…