Zdechovský (KDU-ČSL): Nejasná směrnice poškodila české chovatele psů a koček

18.08.2014 9:18

Německá policie z důvodu údajně nedostatečné ochrany proti vzteklině zastavila české nákladní auto, které do Belgie převáželo 55 štěňat a 22 koťat. Poslanec Evropského parlamentu Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) proto vznesl otázku Evropské komisi s tím, aby vyjasnila své nařízení. Kvůli nejasnému výkladu evropského nařízení vznikly totiž českým chovatelům desetitisícové škody.

Zdechovský (KDU-ČSL): Nejasná směrnice poškodila české chovatele psů a koček
Foto: red
Popisek: Europoslanec Tomáš Zdechovský

Případ provází řada nejasností

Zvířata, která jsou mladší dvanácti týdnů, dostala pouze první očkovací dávku proti vzteklině. Po dosažení čtvrt roku jim měla být podána druhá, která měla očkování ukončit.  „Výklad příslušného Nařízení Evropského parlamentu a Rady však nehovoří úplně jasně. Vyvstává zde otázka, zda lze považovat první očkovací dávku proti vzteklině za dostatečnou ochranu před případnou nákazou do doby, než jim bude poskytnuta i druhá konečná dávka,“ popisuje lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský komplikovanost celého případu.

I kdyby se nakonec ukázalo, že zabavení zvířat německými orgány bylo oprávněné, upozorňuje Tomáš Zdechovský na druhý problém:  „Zvířata jsou stále v držení německých úřadů a nehodlají je vydat, přestože na začátku slibovaly, že po přeočkování a jednadvaceti denní karanténě mohou být vydána majiteli,“ vysvětluje europoslanec.

„Vzhledem k celkové závažnosti a složitosti celého případu se obracím se svým dotazem na Evropskou komisi. Ta by se měla případem zabývat po letní pauze,“ dodává Zdechovský.

Popis případu

Německé úřady zadržují zvířata, která byla zabavena kvůli údajné nedostatečné ochraně, déle, než původně uváděly. Německé orgány původně tvrdily, že poté, co zvířata obdrží dostatečnou ochranu před nákazou vztekliny, což je po dosažení stáří 12 týdnů a 21 dnech karantény, jak vyžaduje evropské nařízení, mohou být vydána majiteli k vyzvednutí. Lhůta už dávno uplynula, nicméně zvířata dosud nebyla vydána původnímu majiteli.

Tomáš Zdechovský

  • KDU-ČSL
  • Poslanec EP a člen předsednictva KDU-ČSL
  • europoslanec

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kdu.cz

Andrej Babiš byl položen dotaz

Nemyslíte, že si za vyhrocenou kampaň můžete do značné míry sám?

Nebyl jste to náhodou vy, kdo neuměl nic jiného než útočit na své protivníky? Řekl byste, že jste politik, co umí dělat kompromisy nebo ustoupit? Vždyť se proti vám staví i vlastní členové hnutí nebo bývalý koaliční partneři. Proč asi?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Orbán prohlásil, že by na Ukrajině mělo být vyhlášeno okamžité příměří

10:06 Okamura (SPD): Orbán prohlásil, že by na Ukrajině mělo být vyhlášeno okamžité příměří

Komentář na facebookovém profilu ke slovům maďarského premiéra Viktora Orbána.